Almubdi Enterprises Inc. (Corporation# 7906641) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7906641 |
| Business Number | 805525201 |
| Corporation Name | Almubdi Enterprises Inc. |
| Registered Office Address |
994 Delgado Dr. Mississauga ON L5V 2S3 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FATIMA AYZA KHAN | 994 DELGADO DR., MISSISSAUGA ON L5V 2S3, Canada |
| ROHA NAYYER KHAN | 994 DELGADO DR., MISSISSAUGA ON L5V 2S3, Canada |
| ALIZAH NAYYER KHAN | 994 DELGADO DR., MISSISSAUGA ON L5V 2S3, Canada |
| Muhammad Rehan Khan | 4872 Forest Hill Drive, Mississauga ON L5M 5B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-12-09 | current | 994 Delgado Dr., Mississauga, ON L5V 2S3 |
| Address | 2011-06-29 | current | 1 Eastwind Drive, Stouffville, ON L4A 0W6 |
| Address | 2011-06-29 | 2020-12-09 | 1 Eastwind Drive, Stouffville, ON L4A 0W6 |
| Name | 2011-06-29 | current | Almubdi Enterprises Inc. |
| Status | 2011-06-29 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 994 DELGADO DR. |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 2S3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11933680 Canada Inc. | 950 Delgado Dr, M, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2020-02-29 |
| 10309966 Canada Limited | 6429 Sousa Drive, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2017-07-06 |
| Renderall Properties Holding Corporation | 954 Delgado Drive, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2017-06-16 |
| Obizta Inc. | 950 Delgado Drive, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2015-06-18 |
| Adaptech Media Inc. | 6417 Sousa Dr, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2014-07-01 |
| Code Infinitum Inc. | 974 Delgado Drive, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2011-05-04 |
| Doth Inc. | 978 Delgado Drive, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2011-03-05 |
| 7627718 Canada Corporation | 992 Delgado Dr, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2010-08-19 |
| Procare Physio and Rehab Inc. | 978 Delgado Drive, Mississauga, ON L5V 2S3 | 2018-01-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10442518 Canada Inc. | 609-810 Scollard Court, Mississauga, ON L5V 0A4 | 2017-10-10 |
| 9897224 Canada Inc. | 5390 Terry Fox Way Unit 7, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2016-09-07 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 Britannia Road West Unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Ms Bian Health Incorporated | 808 Britannia Road West, Unit 204, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2016-03-31 |
| Principia Learning Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 207, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-01 |
| 11209663 Canada Ltd. | 808 Britannia Road West, Unit 228, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-21 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| 10547573 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Suite 209, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-12-19 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FATIMA AYZA KHAN | 994 DELGADO DR., MISSISSAUGA ON L5V 2S3, Canada |
| ROHA NAYYER KHAN | 994 DELGADO DR., MISSISSAUGA ON L5V 2S3, Canada |
| ALIZAH NAYYER KHAN | 994 DELGADO DR., MISSISSAUGA ON L5V 2S3, Canada |
| Muhammad Rehan Khan | 4872 Forest Hill Drive, Mississauga ON L5M 5B1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5V 2S3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enterprises E.a.h. Ltee | 800 Victoria Square, Suite 612, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1974-08-30 |
| L.a.f. Enterprises Inc. | 3418 Garrard Road, Whitby, ON L1R 2C1 | |
| Enterprises Braxo Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Buearu 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | |
| Les Enterprises P.g. Mc Cormick Ltee | 3015 Halpern North Street, St. Laurent, QC H4S 1P5 | 1974-07-17 |
| Blythe Enterprises Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Les Enterprises Harlequin Limitee | 225 Duncan Mill Rd, Suite 605, Don Mills, ON M3B 1Z3 | 1949-01-29 |
| Leznoff Enterprises Ltd. | 6535 Waverley Avenue, Montreal, QC H2V 4M2 | 1968-03-20 |
| Xsite Enterprises of Eastern Ontario Inc. | 131 Senator Street, Carleton Place, ON K7C 3P1 | |
| Oz Enterprises 2013 Limited | 3333 Graham Blvd., Suite 400, Montreal, QC H3R 3L5 | |
| Les Enterprises Dodger Bleue Ltee. | 220 Bay Street, Suite 700, Toronto, ON M5J 2W4 | 1996-03-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Almubdi Enterprises Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.