BOUTIQUE SURMESUR INC. (Corporation# 7906625) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 1, 2011.
| Corporation ID | 7906625 |
| Business Number | 805194404 |
| Corporation Name |
BOUTIQUE SURMESUR INC. SURMESUR BOUTIQUE INC. |
| Registered Office Address |
2299, Boulevard Du Versant Nord Suite 70 QuГ©bec QC G1N 4G2 |
| Incorporation Date | 2011-07-01 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Vincent Thériault | 3455, Chemin Saint-Louis, app. # 104, Québec QC G1W 1S1, Canada |
| François Thériault | 369, Rue Rainettes, Saint-Romuald QC G6W 0A8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-07-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-07-01 | current | 2299, Boulevard Du Versant Nord, Suite 70, QuГ©bec, QC G1N 4G2 |
| Name | 2011-07-01 | current | BOUTIQUE SURMESUR INC. |
| Name | 2011-07-01 | current | SURMESUR BOUTIQUE INC. |
| Status | 2014-09-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2011-07-01 | 2014-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-06-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-05-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-04-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Boutique Surmesur Inc. | 125-2299, Boulevard Du Versant Nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mtm.design Services Inc. | 125-2299, Boulevard Du Versant-nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2018-10-22 |
| 9369406 Canada Inc. | 125-2299 Boulevard Du Versant Nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2015-07-15 |
| Surmesur International Inc. | 2299 Boulevard Du Versant-nord, #125, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2015-06-10 |
| 8783276 Canada Inc. | 245-2299, Boulevard Du Versant Nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2014-02-07 |
| Boutique Surmesur (toronto) Inc. | 2299 Boulevard Du Versant Nord, Bureau 70, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2013-05-07 |
| Boutique Surmesur Inc. | 125-2299, Boulevard Du Versant Nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | |
| Franchiseur Surmesur Inc. | 125-2299 Boulevard Du Versant Nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2017-07-01 |
| Terio International Inc. | 125-2299 Boulevard Du Versant Nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2017-10-06 |
| Gestion FranГ§ois ThГ©riault Inc. | 125-2299, Boulevard Du Versant-nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2020-09-18 |
| Gestion Vincent ThГ©riault Inc. | 125-2299, Boulevard Du Versant-nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2020-09-18 |
| Find all corporations in postal code G1N 4G2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Vincent Thériault | 3455, Chemin Saint-Louis, app. # 104, Québec QC G1W 1S1, Canada |
| François Thériault | 369, Rue Rainettes, Saint-Romuald QC G6W 0A8, Canada |
| City | QuГ©bec |
| Post Code | G1N 4G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Franchiseur Surmesur Inc. | 125-2299 Boulevard Du Versant Nord, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2017-07-01 |
| Boutique Surmesur (toronto) Inc. | 2299 Boulevard Du Versant Nord, Bureau 70, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2013-05-07 |
| Surmesur International Inc. | 2299 Boulevard Du Versant-nord, #125, QuГ©bec, QC G1N 4G2 | 2015-06-10 |
| International Motiv-art Boutique Inc. | 114 Rue Pruneau, Shawinigan-sud, QC | 1976-10-26 |
| International Boutique's Web M.l.l. Inc. | 2500 Pierre-dupuy, App 405, Montreal, QC H3C 4L1 | 1998-05-12 |
| La Boutique FermiГ€re Inc. | 980 Rang Des Botreaux, Ormstown, QC J0S 1K0 | 2018-07-17 |
| La Boutique Du Blond Ltee | 9139 Pie Ix Boulevard, Montreal, QC | 1978-04-17 |
| La Boutique Internationale Oni Ltee | 6000 Deacon Road, Apt. 3f, Montreal, QC H3S 2T9 | 1987-09-17 |
| Lost Elephant Boutique Ltd. | 1107 Chemin Dymond, Dunham, QC J0E 1M0 | 1991-10-15 |
| Tea Boutique B & L Inc. | 15958 Airport Road, Caledon East, ON L7C 1K5 | 2007-03-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on BOUTIQUE SURMESUR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.