7906315 CANADA INC. (Corporation# 7906315) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 1, 2011.
| Corporation ID | 7906315 |
| Business Number | 806622809 |
| Corporation Name | 7906315 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
603-3120 Kirwin Ave. Mississauga ON L5A 3R2 |
| Incorporation Date | 2011-07-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Justin Fong | 1902-90 Stadium Road, Toronto ON M5V 3W5, Canada |
| Forrest Kendlbacher | 603-3120 Kirwin Ave., Mississauga ON L5A 3R2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-07-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-07-01 | current | 603-3120 Kirwin Ave., Mississauga, ON L5A 3R2 |
| Name | 2011-07-01 | current | 7906315 CANADA INC. |
| Status | 2011-07-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 603-3120 Kirwin Ave. |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 3R2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8851310 Canada Inc. | 603-3120 Kirwin Ave., Mississauga, ON L5A 3R2 | 2014-04-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11711857 Canada Inc. | 3120 Kirwin Avenue, Unit 602, Mississauga, ON L5A 3R2 | 2019-10-30 |
| 8009368 Canada Inc. | 603-3120 Kirwin Ave, Mississauga, ON L5A 3R2 | 2011-10-27 |
| Trade Unique Inc. | 401-3120 Kirwin Avenue, Mississauga, ON L5A 3R2 | 2003-06-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11770128 Canada Inc. | 570 Lolita Gardens, #215, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2019-12-02 |
| The Toe Bro Inc. | 570 Lolita Gardens, Unit 241, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2018-12-11 |
| 10731757 Canada Inc. | Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2018-04-13 |
| Moody's Acquisitions Inc. | 413 - 570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2017-08-15 |
| 9596704 Canada Inc. | 429 - 570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2016-01-23 |
| Alwahab Restoration Ltd. | 329-570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2015-03-23 |
| 11945637 Canada Inc. | 2059 Cliff Road, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2020-03-06 |
| Wonder Education Consulting Ltd. | 2060 Excalibur Way, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2019-10-29 |
| My Simple Home Inc. | 436 Ladycroft Terr, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2019-09-12 |
| Compu-analytics Consulting Inc. | 350 Ladycroft Terrace, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2018-03-06 |
| Find all corporations in postal code L5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Justin Fong | 1902-90 Stadium Road, Toronto ON M5V 3W5, Canada |
| Forrest Kendlbacher | 603-3120 Kirwin Ave., Mississauga ON L5A 3R2, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5A 3R2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7906315 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.