Geeky Chic, Inc. (Corporation# 7906030) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7906030 |
| Business Number | 806821203 |
| Corporation Name | Geeky Chic, Inc. |
| Registered Office Address |
112 George Street Suite S503 Toronto ON M5A 2M5 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Dissolution Date | 2016-01-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Irene Kim | 228 Cottingham Street, Toronto ON M4V 1C6, Canada |
| Mona Chammas | 112 George Street, Suite S503, Toronto ON M5A 2M5, Canada |
| Violette Hagge Chammas | 14 Filmonos Street, Apt. No. 22, Lykavitos, Nicosia , Cyprus |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-08-07 | current | 112 George Street, Suite S503, Toronto, ON M5A 2M5 |
| Address | 2011-06-29 | 2013-08-07 | 228 Cottingham Street, Toronto, ON M4V 1C6 |
| Name | 2011-06-29 | current | Geeky Chic, Inc. |
| Status | 2016-01-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-06-29 | 2016-01-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-01-15 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-07-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-07-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-08-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unity for Autism | 112 George Street, Suite Sph202, Toronto, ON M5A 2M5 | 2004-05-07 |
| 7814542 Canada Inc. | 112 George Street, Suite 427, Toronto, ON M5A 2M5 | 2011-03-24 |
| Charmanti Inc. | 112 George Street, Suite S717, Toronto, ON M5A 2M5 | 2012-03-13 |
| 8328820 Canada Inc. | 112 George Street, Suite 427, Toronto, ON M5A 2M5 | 2012-10-18 |
| Damn Kids Music Inc. | 112 George Street, Sph202, Toronto, ON M5A 2M5 | 2013-05-27 |
| 8788901 Canada Inc. | 112 George Street, Toronto, ON M5A 2M5 | 2014-02-14 |
| 9121595 Canada Incorporated | 112 George Street, S604, Toronto, ON M5A 2M5 | 2014-12-15 |
| 10246948 Canada Inc. | 112 George Street, Unit S530, Toronto, ON M5A 2M5 | 2017-05-23 |
| 10424765 Canada Inc. | 112 George Street, Suite S519, Toronto, ON M5A 2M5 | 2017-09-27 |
| Umber Foods Inc. | 112 George Street, S828, Toronto, ON M5A 2M5 | 2018-07-02 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Carbon Neutral Club Inc. | 112 George Street Unit S539, Toronto, ON M5A 2M5 | 2020-09-23 |
| 12043262 Canada Inc. | 420-112 George Street, Toronto, ON M5A 2M5 | 2020-05-06 |
| Dignity Network Canada | 112 George Street, Sth103, Toronto, ON M5A 2M5 | 2020-01-24 |
| Linedphoto Inc. | S610-112 George Street, Toronto, ON M5A 2M5 | 2019-03-08 |
| 11127861 Canada Inc. | 435-112 George Street, Toronto, ON M5A 2M5 | 2018-12-03 |
| 10938696 Canada Inc. | 420 112 George St, Toronto, ON M5A 2M5 | 2018-08-09 |
| 10586633 Canada Inc. | 319-112 George Street, Toronto, ON M5A 2M5 | 2018-01-17 |
| 10480738 Canada Limited | S1102 - 112 George Street, Toronto, ON M5A 2M5 | 2017-11-04 |
| Luxiar International Inc. | S604-112 George St, Toronto, ON M5A 2M5 | 2017-02-07 |
| J Tekle Risk Consulting Inc. | 435-112 George St, Toronto, ON M5A 2M5 | 2016-12-09 |
| Find all corporations in postal code M5A 2M5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Irene Kim | 228 Cottingham Street, Toronto ON M4V 1C6, Canada |
| Mona Chammas | 112 George Street, Suite S503, Toronto ON M5A 2M5, Canada |
| Violette Hagge Chammas | 14 Filmonos Street, Apt. No. 22, Lykavitos, Nicosia , Cyprus |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 2M5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Importation & Exportation Le Chic Inc. | 130 Rue De La Barre, Apt 1712, Longueuil, QC | 1977-06-23 |
| Chic & Fun Limitee | 39 Heathcote Avenue, North York, ON M2L 1Y9 | 1979-08-29 |
| Chic Chic Readymades Inc. | 1100, 10020 - 101a Avenue, Edmonton, AB T5J 3G2 | 2008-04-10 |
| Modes Jeune Chic Inc. | 1615 Louvain Street West, Suite 100, Montreal, QC H4N 1G6 | 1988-09-08 |
| Les Modes De Cuir Chic (1977) Inc. | 5800 Rue St-denis, Suite 212, Montreal, QC H2S 3L5 | 1977-04-21 |
| Chic Awnings and Shutters Canada Inc. | 3700 Griffith, Suite 320, St-laurent, QC H4T 2B3 | 2006-12-06 |
| Chic-chocs Management Ltd. | 11 Rue Grefra, C.p. 757, Ste-anne Des Monts, QC G0E 2G0 | 1997-04-09 |
| Modes Chic Mate Inc. | 353 Rue Richmond, Montreal, ON H3J 1T9 | 1983-09-29 |
| Chic Installations Inc. | 4-1000 Rue Des Bouleaux, Saint-jГ©rГґme, QC J7Z 6T3 | 2019-05-05 |
| Г‰co-chic.u Love Green Inc. | 4222, Rue Ernest-gendreau, MontrГ©al, QC H1X 3J3 | 2014-01-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Geeky Chic, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.