DUNDAS JOINT VENTURE INC. (Corporation# 7905858) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7905858 |
| Business Number | 811658913 |
| Corporation Name | DUNDAS JOINT VENTURE INC. |
| Registered Office Address |
700 Applewood Crescent Suite 200 Vaughan ON L4K 5X3 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Peter Sweeney | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan ON L4K 5X3, Canada |
| Huw Thomas | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan ON L4K 5X3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-12-13 | current | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 |
| Address | 2011-06-29 | 2017-12-13 | 700 Applewood Crescent, Suite 300, Vaughan, ON L4K 5X3 |
| Name | 2011-06-29 | current | DUNDAS JOINT VENTURE INC. |
| Status | 2018-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2011-06-29 | 2018-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-04-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3412865 Canada Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 199, Vaughan, ON L4K 5X3 | 1997-09-22 |
| 3719987 Canada Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 150, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2000-02-11 |
| Smartcentres Ip Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 100, Vaughan, ON L4K 5X3 | |
| Highway 93 Property Holdings Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-07-13 |
| 417 Wellington Street Property Holdings Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-07-13 |
| 4187407 Canada Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2004-02-11 |
| 4187431 Canada Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2004-02-11 |
| 4187440 Canada Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2004-02-11 |
| 89804 Canada Limited | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 1978-12-14 |
| 3000346 Canada Limited | 700 Applewood Crescent, Suite 150, Toronto, ON L4K 5X3 | 1994-02-07 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rmm Cochrane Property Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2013-05-24 |
| Milner and Morningside Property Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2012-11-06 |
| Smartcentres Shopping Centres (international) Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 100, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-10-18 |
| 3113141 Canada Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 199, Vaughan, ON L4K 5X3 | 1995-01-31 |
| T N C Mall Property Holdings Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-07-13 |
| Gordon Road Property Holdings Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-07-13 |
| South Hill Mall Property Holdings Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-07-13 |
| Plaza Lasarre Property Holdings Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-07-13 |
| Orangeville Mall Property Holdings Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-07-13 |
| 4330625 Canada Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 100, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-12-15 |
| Find all corporations in postal code L4K 5X3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Peter Sweeney | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan ON L4K 5X3, Canada |
| Huw Thomas | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan ON L4K 5X3, Canada |
| City | Vaughan |
| Post Code | L4K 5X3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Joint Venture Hr Solutions Inc. | 31 Rush Rd, Aurora, ON L4G 7G3 | 2016-03-15 |
| Warner Joint Venture Ltd. | 3700 - 400 Third Ave. S.w., Calgary, AB T2P 4H2 | |
| Joint Venture Investments By J.co Inc. | 167 Millcrest Way, Sw, Calgary, AB T2Y 2K1 | 2013-02-06 |
| Lot 521 Joint Venture Inc. | Parnaivik Building #924, P O Box 1228, Iqaluit, NT X0A 0H0 | 1995-05-30 |
| I4c-n2n Joint Venture Inc. | 340 March Road, Suite 200, Kanata, ON K2K 2E4 | 2011-08-30 |
| I4c-aha Joint Venture Inc. | 340 March Road, Suite 200, Kanata, ON K2K 2E4 | 2010-09-29 |
| Joint Venture and Innovation Centre Inc. | 104 - 9717 Third Street, Sidney, BC V8L 3A3 | 2003-09-16 |
| Bc Tweed Joint Venture Inc. | 1 Hershey Drive, Smiths Falls, ON K7A 0A8 | 2017-09-12 |
| Rai Joint Venture Developments Inc. | 276 Hythe Avenue North, Burnaby, BC V5B 1G5 | 2007-12-21 |
| Bc Tweed Joint Venture Inc. | 1 Hershey Drive, Smith Falls, ON K7A 0A8 |
Please comment or provide details below to improve the information on DUNDAS JOINT VENTURE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.