Askif Handyman Services Inc. (Corporation# 7905831) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7905831 |
| Business Number | 811664911 |
| Corporation Name | Askif Handyman Services Inc. |
| Registered Office Address |
1009-600 Lolita Gardens Mississauga ON L5A 3K8 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Dissolution Date | 2015-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Zbigniew Stefanowicz | 1009-600 Lolita Gardens, Mississauga ON L5A 3K8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-29 | current | 1009-600 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K8 |
| Name | 2011-06-29 | current | Askif Handyman Services Inc. |
| Status | 2015-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-06-29 | 2015-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-12-31 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-06-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-06-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1009-600 Lolita Gardens |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 3K8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12465663 Canada Inc. | 600 Lolita Gardens, Apt #1704, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2020-11-02 |
| Milk Permanent Makeup Studio Inc. | 509-600 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2020-09-30 |
| Tourkmani Construction Inc. | 1411-600 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2020-01-22 |
| 11163698 Canada Inc. | 910 - 600 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2018-12-24 |
| Alternative Learning Solutions Inc. | 1804-600 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2018-07-18 |
| Shillar Express Corp. | 1510-600 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2018-04-19 |
| Milk Churro Bar Inc. | 600 Lolita Gardens #509, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2018-02-16 |
| 10076490 Canada Corp. | 1401-600 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2017-01-24 |
| Aporak Research Inc. | 511- 600 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2013-07-01 |
| Great Oasis Traders Inc. | 204-600, Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 3K8 | 2013-06-11 |
| Find all corporations in postal code L5A 3K8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Zbigniew Stefanowicz | 1009-600 Lolita Gardens, Mississauga ON L5A 3K8, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5A 3K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Odd Job Handyman Services Inc. | 28-59 Roncesvalles Ave, Toronto, ON M6R 2K5 | 2014-01-01 |
| Emma Handyman Services Inc. | 331 Foxridge Way, Nepean, ON K2J 0V7 | 2019-01-01 |
| Elm Handyman Services Inc. | 11 Acorn Way, Optional, Cambridge, ON N1R 8M3 | 2016-07-11 |
| Kenney Handyman Services Inc. | 837 Gannet Crt, Victoria, BC V9B 6V6 | 2014-01-10 |
| 4u Handyman Services Ltd. | 29 Saunders Crescent, Medicine Hat, AB T1B 3G5 | 2016-02-10 |
| Hayward Handyman Services Inc. | 23 Redpine Dr., Nepean, ON K2E 6T2 | 2007-02-08 |
| Good Guy Handyman Services Inc. | 197 Gladu St., Apt. 1, Vanier, ON K1L 6N3 | 2010-01-05 |
| Diamond Handyman Services Ltd. | 11 Kenscott Road, Scarborough, ON M1B 2L8 | 2020-06-09 |
| S&k Handyman Services Inc. | 700 Constellation Drive, Unit 102, Mississauga, ON L5R 3G8 | 2009-11-11 |
| M.p.r. Handyman Services Limited | 415 Bamberg Crescent, Waterloo, ON N2T 0B4 | 2020-03-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on Askif Handyman Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.