7905823 CANADA INC. (Corporation# 7905823) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7905823 |
| Business Number | 811664119 |
| Corporation Name | 7905823 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
154 Clarke Street Port Colborne ON L3K 2G3 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Dissolution Date | 2018-04-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mamdouh Abdelmaksoud | 154 Clarke Street, Port Colborne ON L3K 2G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-29 | current | 154 Clarke Street, Port Colborne, ON L3K 2G3 |
| Name | 2016-02-18 | current | 7905823 CANADA INC. |
| Name | 2011-06-29 | 2016-02-18 | Silli Soap Inc. |
| Status | 2018-04-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-11-29 | 2018-04-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-29 | 2017-11-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-04-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2016-02-18 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 154 Clarke Street |
| City | Port Colborne |
| Province | ON |
| Postal Code | L3K 2G3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Touch Computer Inc. | 4011 14th Avenue, Markham, ON L3K 0Z9 | |
| Port Colborne Marine Terminal Inc. | 2 Clarence Street, Port Colborne, ON L3K 1B7 | 2018-08-13 |
| Port Weller Marine Terminal Inc. | 2 Clarence Street East, P.o. Box 385, Port Colborne, ON L3K 1B7 | 2010-02-05 |
| Montreal Boatmen Ltd. | 577 Elm Street, P.o. Box 367, Port Colborne, ON L3K 1B7 | 2007-11-19 |
| Ic Energy Systems Inc. | 375 Bell Street, Port Colborne, Ontario, ON L3K 1J7 | 2005-07-05 |
| Albatross Cleaners Incorporated | 98 St Arnaud Street, House, Port Colborne, ON L3K 1M1 | 2006-08-14 |
| 12413922 Canada Inc. | 222 Christmas Street, Port Colborne, ON L3K 1N2 | 2020-10-14 |
| 12361604 Canada Inc. | 124 Killaly Street East, Port Colborne, ON L3K 1N6 | 2020-09-23 |
| The Saucy Pot Inc. | 148 Killaly Street E, Port Colburne, ON L3K 1N8 | 2020-01-01 |
| Canadian Hollywood Heritage Museum | 217 Welland St., Port Colborne, ON L3K 1V4 | 2016-06-13 |
| Find all corporations in postal code L3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mamdouh Abdelmaksoud | 154 Clarke Street, Port Colborne ON L3K 2G3, Canada |
| City | Port Colborne |
| Post Code | L3K 2G3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7905823 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.