7905556 Canada Inc. (Corporation# 7905556) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 28, 2011.
| Corporation ID | 7905556 |
| Business Number | 811824515 |
| Corporation Name | 7905556 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
1608 Ave Ducharme Outremont Montreal QC H2V 1G5 |
| Incorporation Date | 2011-06-28 |
| Dissolution Date | 2012-09-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Vicki Surplice | 1608 ave ducharme, outremont, montreal QC H2V 1G5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-28 | current | 1608 Ave Ducharme, Outremont, Montreal, QC H2V 1G5 |
| Name | 2011-06-28 | current | 7905556 Canada Inc. |
| Status | 2012-09-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-06-28 | 2012-09-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-21 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2011-06-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maudit Clap Inc. | 1606, Rue Ducharme, Outremont, QC H2V 1G5 | 2004-05-11 |
| 3074773 Canada Inc. | 1620 Ducharme, Outremont, QC H2V 1G5 | 1994-10-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Vicki Surplice | 1608 ave ducharme, outremont, montreal QC H2V 1G5, Canada |
| City | montreal |
| Post Code | H2V 1G5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7905556 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.