Youkits Technology INCORPORATED (Corporation# 7905505) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 28, 2011.
| Corporation ID | 7905505 |
| Business Number | 810029918 |
| Corporation Name | Youkits Technology INCORPORATED |
| Registered Office Address |
1899 Cheesewright Crt. Unit A Oshawa ON L1K 0W9 |
| Incorporation Date | 2011-06-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yan Jie Wang | 97-29 FUNDY BAY BLVD, SCARBOROUGH ON M1W 3A2, Canada |
| YIMIN ZHAO | 97-29 FUNDY BAY BLVD, SCARBOROUGH ON M1W 3A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-02-22 | current | 1899 Cheesewright Crt., Unit A, Oshawa, ON L1K 0W9 |
| Address | 2012-10-15 | 2016-02-22 | 1736 Arborwood Dr., Oshawa, ON L1K 0R6 |
| Address | 2011-06-28 | 2012-10-15 | 97-29 Fundy Bay Blvd, Scarborough, ON M1W 3A2 |
| Name | 2011-06-28 | current | Youkits Technology INCORPORATED |
| Status | 2011-06-28 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Elecmobile Inc. | 1899 Cheesewright Crt., Oshawa, ON L1K 0W9 | 2013-02-23 |
| 9041435 Canada Inc. | 1899 Cheesewright Crt., Oshawa, ON L1K 0W9 | 2014-10-03 |
| Canada Marksman Association | 1899 Cheesewright Crt., Oshawa, ON L1K 0W9 | 2016-08-18 |
| 10699152 Canada Inc. | 1899 Cheesewright Crt., Oshawa, ON L1K 0W9 | 2018-03-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7552459 Canada Inc. | 1449 Woodstream Avenue, Oshawa, ON L1K 0W9 | 2010-05-13 |
| Ububbl Inc. | 1449 Woodstream Avenue, Oshawa, ON L1K 0W9 | 2014-01-31 |
| 11680200 Canada Inc. | 1449 Woodstream Avenue, Oshawa, ON L1K 0W9 | 2019-10-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Strongman Media Inc. | 996 Beneford Road, Oshawa, ON L1K 0A2 | 2010-06-24 |
| K Kazenga Consulting Services Inc. | 975 Beneford Rd, Oshawa, ON L1K 0A2 | 2007-12-02 |
| Mafams Inc. | 1104 Beneford, Oshawa, ON L1K 0A3 | 2020-04-24 |
| 11577972 Canada Corp. | 936 Langford St, Oshawa, ON L1K 0A4 | 2019-08-19 |
| 11126946 Canada Ltd. | 917 Langford Street, Oshawa, ON L1K 0A4 | 2018-12-03 |
| 11768883 Canada Inc. | 936 Langford St, Oshawa, ON L1K 0A4 | 2019-12-02 |
| Three and Thirty Inc. | 964 Langford Street, Oshawa, ON L1K 0A5 | 2019-09-10 |
| 7256582 Canada Inc. | 961 Langford Street, Oshawa, ON L1K 0A5 | 2009-10-08 |
| 12403692 Canada Inc. | 1794, Grandview Street N, Oshawa, ON L1K 0A6 | 2020-10-08 |
| 6765033 Canada Inc. | 1669 Grandview St. N, Oshawa, ON L1K 0A6 | 2007-05-03 |
| Find all corporations in postal code L1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Yan Jie Wang | 97-29 FUNDY BAY BLVD, SCARBOROUGH ON M1W 3A2, Canada |
| YIMIN ZHAO | 97-29 FUNDY BAY BLVD, SCARBOROUGH ON M1W 3A2, Canada |
| City | Oshawa |
| Post Code | L1K 0W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| R3 Technology Incorporated | 31 Tennant Dr., Brampton, ON L6R 0G6 | 2012-11-21 |
| Zur Technology Incorporated | 306 River Landing Ave, Nepean, ON K2J 3V4 | 2012-09-10 |
| Kamaten Technology Incorporated | 477 Highcroft Ave., Ottawa, ON K1Z 5J3 | 2014-07-01 |
| Cat Art Technology Incorporated | 63 Peter St, Markham, ON L3P 2A7 | 1994-12-23 |
| Ino Technology Incorporated | 250 Sunnyridge Crescent, Ottawa, ON K2M 0H3 | 2020-05-03 |
| Qstart Technology Incorporated | 152 Portrush Ave, Ottawa, ON K2J 5J3 | 2012-10-18 |
| NiГ±os Technology Incorporated | 4 Gatwick Lane, Brampton, ON L6S 2E4 | 2020-01-10 |
| Nex Dimension Technology Incorporated | Nepean, Ontario, ON K2J 4A6 | 2004-07-07 |
| Tam Technology Incorporated | 30 Coates Drive, Milton, ON L9T 5R4 | 2017-02-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on Youkits Technology INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.