IZ-ASINA LIMITED (Corporation# 7905483) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 28, 2011.
| Corporation ID | 7905483 |
| Business Number | 806631800 |
| Corporation Name | IZ-ASINA LIMITED |
| Registered Office Address |
32-314 The Kingsway Etobicoke ON M9A 3V2 |
| Incorporation Date | 2011-06-28 |
| Dissolution Date | 2015-06-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Zohra Zunun | 32-314 The Kingsway, Etobicoke ON M9A 3V2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-28 | current | 32-314 The Kingsway, Etobicoke, ON M9A 3V2 |
| Name | 2011-06-28 | current | IZ-ASINA LIMITED |
| Status | 2015-06-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-02 | 2015-06-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-28 | 2014-12-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-06-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-12-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dz Baltic Construction Inc. | 310- 308 The Kingsway, Toronto, ON M9A 3V2 | 2014-11-12 |
| Akvilon Computers Corp. | 32-310 The Kingsway St, Toronto, ON M9A 3V2 | 2013-04-19 |
| 8480591 Canada Ltd. | 308-b2 The Kindsway, Etobicoke, ON M9A 3V2 | 2013-04-04 |
| King Luckers Holding Group Inc. | 103-316 The Kingsway, Toronto, ON M9A 3V2 | 2011-04-01 |
| 7526920 Canada Limited | 5 - 314 The Kingsway, Etobicoke, ON M9A 3V2 | 2010-04-15 |
| Phoenix Life Solutions Inc. | 308 The Kingsway, Suite 205, Etobicoke, ON M9A 3V2 | 2006-09-28 |
| Merryweather Commodity Trading Inc. | 314 Kingsway, Suite 22, Toronto, ON M9A 3V2 | 1983-12-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10951234 Canada Inc. | 1405 - 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-08-17 |
| 10804983 Canada Inc. | Lph-02 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-05-29 |
| Gadwin Consult Corp. | 1 Michael Power Place, Suite 711, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2017-02-08 |
| 6399282 Canada Incorporated | 1 Michael Power Place, Suite 608, Toronto, ON M9A 0A1 | 2005-05-30 |
| 11114018 Canada Corporation | 1 Michael Power Place, Apt 604, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-11-25 |
| Angie Consulting Ltd. | 1 Michael Power Place, 711, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2020-12-02 |
| Ohseedee Inc. | 3 Michael Power Pl, Toronto, ON M9A 0A2 | 2020-11-18 |
| 11988549 Canada Inc. | 2702 - 3 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2020-04-02 |
| Qualgebra Inc. | 2204-3 Michael Power Pl., Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2019-09-30 |
| Ymj Trading Inc. | 406-3 Michael Power Place, Toronto, ON M9A 0A2 | 2018-09-12 |
| Find all corporations in postal code M9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Zohra Zunun | 32-314 The Kingsway, Etobicoke ON M9A 3V2, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M9A 3V2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Asina Inc. | 175 Snowdon Avenue, Toronto, ON M4N 2B1 | 2005-08-18 |
| Freegateway Limited | C/o Streamonix Limited, Suite 1000, 355 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2G8 | 2019-08-01 |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 7687966 Canada Limited | 105 Holmecrest Trail, Scarborough, ON M1C 1V8 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 |
Please comment or provide details below to improve the information on IZ-ASINA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.