AMDL SALES & CONSULTING LTD. (Corporation# 7905432) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 28, 2011.
| Corporation ID | 7905432 |
| Business Number | 811662915 |
| Corporation Name | AMDL SALES & CONSULTING LTD. |
| Registered Office Address |
981 Laporte Street Rockland ON K4K 1A5 |
| Incorporation Date | 2011-06-28 |
| Dissolution Date | 2019-04-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARTINE COGNARD | 981 Laporte Street, Rockland ON K4K 1A5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-28 | current | 981 Laporte Street, Rockland, ON K4K 1A5 |
| Name | 2011-06-28 | current | AMDL SALES & CONSULTING LTD. |
| Name | 2011-06-28 | current | AMDL SALES ; CONSULTING LTD. |
| Status | 2019-04-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-11-29 | 2019-04-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-28 | 2018-11-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-06-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2015-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Heart's Content Consignment Inc. | 3001 Lemay Circle, Rockland, ON K4K 1A5 | 2019-12-10 |
| 11373927 Canada Inc. | 3154 Lemay Circle, Rockland, ON K4K 1A5 | 2019-04-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11715623 Canada Inc. | 347 Quartz Street, Clarence-rockland, ON K4K 0A2 | 2019-11-01 |
| 11654225 Canada Inc. | 484 Crystal Court, Clarence-rockland, ON K4K 0A2 | 2019-09-29 |
| 10776645 Canada Corp. | 309 Quartz Ave, Rockland, ON K4K 0A2 | 2018-05-15 |
| 8831378 Canada Inc. | 497 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2014-03-26 |
| 8424616 Canada Ltd. | 309, Quartz Ave, Rockland, ON K4K 0A2 | 2013-02-04 |
| Windstone Consulting Inc. | 473 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2009-01-16 |
| Hardcoded Web Solutions Inc. | 465 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2004-12-16 |
| Dknvision Holdings Inc. | 176 Jasper Crescent, Rockland, ON K4K 0A3 | 2020-08-11 |
| 11560484 Canada Inc. | 316 Quartz Street, Clarence-rockland, ON K4K 0A3 | 2019-08-08 |
| 10956694 Canada Inc. | 184 Jasper Crescent, Clarence-rockland, ON K4K 0A3 | 2018-08-22 |
| Find all corporations in postal code K4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARTINE COGNARD | 981 Laporte Street, Rockland ON K4K 1A5, Canada |
| City | Rockland |
| Post Code | K4K 1A5 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Rockland |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Je Sales Consulting Ltd. | 151 Ann St., London, ON N6A 1R2 | 2019-12-23 |
| Prb Sales & Consulting Inc. | 103 Corndav Way, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2018-06-14 |
| Rga Sales Consulting Inc. | 14 Greystone Ct, Toronto, ON M8V 4A5 | 2010-05-22 |
| F&r Sales & Consulting Inc. | 83 Merrilee Crescent, Hamilton, ON L9A 0B1 | 2009-10-15 |
| Alward Sales & Consulting Ltd. | 204-1875 W 8th Ave, Vancouver, BC V8J 1V9 | 2006-01-24 |
| Mag Consulting and Sales Limited | 156 Rainbow Dr., Woodbridge, ON L4L 2K7 | 2019-10-08 |
| Ora Sales Consulting Inc. | 149 Kingsview Blvd., Toronto, ON M9R 1V7 | 2003-10-14 |
| Lennon Sales & Consulting Ltd. | 757 Applewood Cr, Milton, ON L9T 3C5 | 2007-01-14 |
| Canam Sales Consulting Inc. | 28 Hollywood Ave., Suite 505, Toronto, ON M2N 6S4 | 2015-11-30 |
| Energetika Sales & Consulting Inc. | 50 Rue Tracy, Saint-hippolyte, QC J8A 3G1 | 2016-05-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on AMDL SALES & CONSULTING LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.