7905238 Canada Inc. (Corporation# 7905238) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 28, 2011.
| Corporation ID | 7905238 |
| Business Number | 811665116 |
| Corporation Name | 7905238 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
7520 Wavell Road Cote-saint Luc QC H4W 1L7 |
| Incorporation Date | 2011-06-28 |
| Dissolution Date | 2014-06-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PROSPER DAYAN | 7520 WAVELL, CÔTE-ST-LUC QC H4W 1L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-21 | current | 7520 Wavell Road, Cote-saint Luc, QC H4W 1L7 |
| Address | 2011-06-28 | 2015-08-21 | 116 Yorkville, Toronto, ON M5R 1C4 |
| Name | 2011-06-28 | current | 7905238 Canada Inc. |
| Status | 2017-12-08 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-11-29 | 2017-12-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-01-20 | 2017-11-29 | Active / Actif |
| Status | 2015-12-02 | 2016-01-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-07-16 | 2015-12-02 | Active / Actif |
| Status | 2014-06-30 | 2015-07-16 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-11-28 | 2014-06-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-28 | 2013-11-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-21 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 2015-07-16 | Revival / Reconstitution | |
| 2014-06-30 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-06-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 7520 WAVELL ROAD |
| City | COTE-SAINT LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 1L7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Finbid Inc. | 7932 Chemin Wavell, CГґte-saint-luc, QC H4W 1L7 | 2017-08-09 |
| Lion Smart Pricing Ltd. | 7062 Wavel, Montreal, QC H4W 1L7 | 2017-07-23 |
| 7244827 Canada Inc. | 7932 Ch Wavell, Cote Saint Luc, QC H4W 1L7 | 2009-09-18 |
| Menachem Serraf Studio Inc. | 7514 Chemin Wavell, Cote Saint-luc, QC H4W 1L7 | 2009-09-17 |
| 7114753 Canada Inc. | 7888 Wavell, Cote St Luc, QC H4W 1L7 | 2009-01-27 |
| Paveltransauto, Inc. | 7930a Wavell Rd., Montreal, QC H4W 1L7 | 2004-07-19 |
| Luigi Gordoni International Inc. | 7018 Wavell, Cote St-luc, QC H4W 1L7 | 2004-02-12 |
| Mindstream Software Inc. | 7928 Wavell Rd., Montreal, QC H4W 1L7 | 2002-09-27 |
| 6009549 Canada Inc. | 7058 Chemin Wavell, Cote St-luc, QC H4W 1L7 | 2002-08-05 |
| 3877043 Canada Inc. | 7930 Wavell Rd., Cote-saint-luc, QC H4W 1L7 | 2001-05-28 |
| Find all corporations in postal code H4W 1L7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PROSPER DAYAN | 7520 WAVELL, CÔTE-ST-LUC QC H4W 1L7, Canada |
| City | COTE-SAINT LUC |
| Post Code | H4W 1L7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7905238 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.