Vishal Technet INC. (Corporation# 7811144) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7811144 |
| Business Number | 820068401 |
| Corporation Name | Vishal Technet INC. |
| Registered Office Address |
305-35 Jansusie Road Etobicoke ON M9W 4V4 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Dissolution Date | 2016-01-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEEPALI BALDWA | 305-35 JANSUSIE ROAD, ETOBICOKE ON M9W 4V4, Canada |
| Vishal Sabharwal | 305-35 Jansusie Road, Etobicoke ON M9W 4V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-21 | current | 305-35 Jansusie Road, Etobicoke, ON M9W 4V4 |
| Name | 2011-03-21 | current | Vishal Technet INC. |
| Status | 2016-01-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-08-18 | 2016-01-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-21 | 2015-08-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-01-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-03-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12295997 Canada Inc. | 5 Jansusie Road, Suite 212, Etobicoke, ON M9W 4V4 | 2020-08-26 |
| Sudeep Deshpande Physiotherapy Professional Corporation | 204-25 Jansusie Road, Etobicoke, ON M9W 4V4 | 2020-02-14 |
| Reliable Business Intelligence Corporation | 306 - 5 Jansusie Road, Toronto, ON M9W 4V4 | 2019-08-06 |
| 11355406 Canada Corporation | Unit 101 - 25 Jansusie Road, Toronto, ON M9W 4V4 | 2019-04-12 |
| 11176102 Canada Inc. | 306-25 Jansusie Road, Toronto, ON M9W 4V4 | 2019-01-03 |
| 10956171 Canada Corporation | 5 Jansusie Road Unit 210, Toronto, ON M9W 4V4 | 2018-08-21 |
| Ladu Export and Import Inc. | 202-25 Jansusie Road, Etobicoke, ON M9W 4V4 | 2018-01-25 |
| Mykiaa Tech Inc. | 35 Jansusie Road, Apt 101, Toronto, ON M9W 4V4 | 2017-11-15 |
| 10246832 Canada Inc. | 116-5 Jansusie Road, Etobicoke, ON M9W 4V4 | 2017-05-23 |
| Da's Plus Food Inc. | 307-25 Jansusie Rd, Etobicoke, ON M9W 4V4 | 2016-06-21 |
| Find all corporations in postal code M9W 4V4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DEEPALI BALDWA | 305-35 JANSUSIE ROAD, ETOBICOKE ON M9W 4V4, Canada |
| Vishal Sabharwal | 305-35 Jansusie Road, Etobicoke ON M9W 4V4, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M9W 4V4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vishal Dhawan Enterprises Inc. | 1530 Rougemont Crescent, Brossard, QC J4X 2V1 | 2013-08-26 |
| Sjs Technet Inc. | 700 Asleton Boulevard, Milton, ON L9T 8K4 | 2017-09-28 |
| Tn Technet Consulting Inc. | 29 Tandem Rd, Suite# 1-a, Concord, ON L4K 3G1 | 2008-12-11 |
| Itc Technet Networking Inc. | 3068 Cantelon Crescent, Mississauga, ON L5N 3J8 | 2015-06-23 |
| Vishal Madaan Express Inc. | 30 Yuile Court, Brampton, ON L6Y 5J5 | 2019-07-02 |
| White Turtle Holdings Inc. | C/o Vishal Mehra, 10 Field Thistle Dr., Brampton, ON L6R 3A8 | 2014-02-26 |
| Inscol Healthcare Inc. | 303 - 4141 Yonge Street, C/o Vishal Sareen, Toronto, ON M2P 2A8 | 2010-09-30 |
| White Turtle Entertainment Inc. | C/o Vishal Mehra, 10 Field Thistle Dr., Brampton, ON L6R 3A8 | 2014-02-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Vishal Technet INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.