ECOTIME TRANSPORT INC. (Corporation# 7811071) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7811071 |
| Business Number | 820082402 |
| Corporation Name |
ECOTIME TRANSPORT INC. TRANSPORT ECOTIME INC. |
| Registered Office Address |
1280 Rue Bleriot Laval QC H7W 5E9 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Dissolution Date | 2014-01-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALA SIDOU | 1280 RUE BLERIOT, LAVAL QC H7W 5E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-01-10 | current | 1280 Rue Bleriot, Laval, QC H7W 5E9 |
| Address | 2011-04-28 | 2012-01-10 | 802-30 Burhill Rd, Toronto, ON M1L 4R8 |
| Address | 2011-03-21 | 2011-04-28 | 202-30 Burnhill Road, Toronto, ON M1L 4R8 |
| Name | 2012-01-10 | current | ECOTIME TRANSPORT INC. |
| Name | 2012-01-10 | current | TRANSPORT ECOTIME INC. |
| Name | 2011-03-21 | 2012-01-10 | 7811071 Canada Inc. |
| Status | 2014-01-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-08-21 | 2014-01-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-21 | 2013-08-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-01-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-01-10 | Amendment / Modification |
Name Changed. RO Changed. Section: 178 |
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12058570 Canada Inc. | 1296 Rue BlГ©riot, Laval, QC H7W 5E9 | 2020-05-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALA SIDOU | 1280 RUE BLERIOT, LAVAL QC H7W 5E9, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7W 5E9 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + LAVAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ecotime Canada Ltd. | 1213 Pelton Rd., Kemptville, ON K0G 1J0 | 2005-04-19 |
| Transport & Broker Jo-bo Ltd. | 555 Rue Dollard, Suite 203, Lasalle, QC H8N 1S2 | 1986-11-20 |
| Bbj Equipement De Transport Ltee | 855 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4T 1P5 | 1976-10-29 |
| Transport Tfi 4 Inc. | 8801 Trans-canada Highway, Suite 500, St-laurent, QC H4S 1Z6 | 2006-08-02 |
| Hk Logistic Transport Inc. | 11255 A Ch. CГґte-de-liesse, Dorval, QC H9P 1B1 | 2009-06-08 |
| Transport Tfi 4 Inc. | 8801 Trans-canada Hwy, Suite 500, Saint-laurent, QC H4S 1Z6 | |
| Tti Technologie Transport Inc. | 136 D'avignon, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2H1 | 1989-03-03 |
| Auto Transport R.v.d. Ltd. | 56 Berlioz, Candiac, QC J5R 3Z4 | 1998-09-23 |
| Transport D.g.m. Ltee | 89 St-adolphe Road, Morin Heights, QC J0R 1H0 | 1979-06-21 |
| Transport Pro-aid Inc. | 1245 Sherbrooke St.w., Suite 1225, Montreal, QC H3B 1G2 | 1991-04-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on ECOTIME TRANSPORT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.