FIXED FEE REALTY INC. (Corporation# 7810938) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7810938 |
| Business Number | 820071603 |
| Corporation Name | FIXED FEE REALTY INC. |
| Registered Office Address |
363 Brimley Road South Grafton ON K0K 2G0 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jeffrey Paul Villeneuve | 363 Brimley Road South, Grafton ON K0K 2G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-10 | current | 363 Brimley Road South, Grafton, ON K0K 2G0 |
| Address | 2011-04-10 | 2017-08-10 | 152 Brant Avenue, Brantford, ON N3T 3H7 |
| Address | 2011-03-21 | 2011-04-10 | 150 Brant Avenue, Brantford, ON N3T 3H7 |
| Name | 2011-03-21 | current | FIXED FEE REALTY INC. |
| Status | 2011-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hailste Nuclear Solutions Inc. | 577 Turk Road, Grafton, ON K0K 2G0 | 2019-12-05 |
| Sk Road Warriors Inc. | 11054 County Road 2, Grafton, ON K0K 2G0 | 2019-08-12 |
| Cid Bookkeeping Inc. | 181 Whitehead Rd, Grafton, ON K0K 2G0 | 2018-12-17 |
| Co-tech Electrical Incorporated | 115 Thompson Road, Grafton, ON K0K 2G0 | 2017-02-11 |
| Mian Farms Inc. | 327 Telephone Rd., Grafton, ON K0K 2G0 | 2015-05-27 |
| Block Mechanical Inc. | 685 Station Rd. Box 64, Grafton, ON K0K 2G0 | 2015-04-09 |
| 9180974 Canada Inc. | 806 Telephone Road, Rr1, Grafton, ON K0K 2G0 | 2015-02-07 |
| 9141081 Canada Inc. | 1112 County Road 22, Grafton, ON K0K 2G0 | 2015-01-01 |
| Hume Proed Inc. | 501 Pipeline Road, Grafton, ON K0K 2G0 | 2013-01-16 |
| 7959389 Canada Limited | 3156 Shelter Valley Rd, Grafton, ON K0K 2G0 | 2011-08-30 |
| Find all corporations in postal code K0K 2G0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jeffrey Paul Villeneuve | 363 Brimley Road South, Grafton ON K0K 2G0, Canada |
| City | Grafton |
| Post Code | K0K 2G0 |
| Category | realty |
| Category + City | realty + Grafton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Fixed Point Attractor Inc. | 1001 Rue Lenoir, Bureau A-207, Montreal, QC H4C 2Z6 | 1997-05-14 |
| Sd Fixed Ops Solutions Inc. | 107 Nicoles Trail, Thorndale, ON N0M 2P0 | 2019-10-24 |
| Fixed Horizon Inc. | 177 Lombard Ave, Suite 700, Winnipeg, MB R3B 0W5 | 2014-03-19 |
| Panorama Fixed Wings Ltd. | 360, Chemin De L'aГ©roport, Alma, QC G8B 5V2 | 2013-10-21 |
| Get R Fixed Garage Ltd. | 2925 Perth Street, Richmomd, ON K0A 2Z0 | 2008-09-12 |
| Panorama Fixed Wings Ltd. | 350, Chemin De L'aГ©roport, Alma, QC G8B 5V2 | |
| Fixed Precision Mechanical Services Inc. | 2925 - 10 Avenue Ne, Calgary, AB T2A 5L4 | 2006-11-22 |
| Atlantic Fixed-gear Council | 1038 Powerlot Road, Clementsvale, NS B0S 1G0 | 2017-03-14 |
| Fixed Rate Property Management Incorporated | 29 Singer Court, Unit 2708, North York, ON M2K 0B3 | 2020-11-13 |
| Domain Realty Inc. | 14201 Woodbine Ave, Gormley, Ontario, ON L0H 1G0 | 2004-10-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on FIXED FEE REALTY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.