Imago Structures inc. (Corporation# 7810822) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7810822 |
| Business Number | 825005515 |
| Corporation Name | Imago Structures inc. |
| Registered Office Address |
55, Rue De L'Г‰nergie Saint-david-de-falardeau QC G0V 1C0 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Martin Thibeault | 364, rue Munger, Falardeau QC G0V 1C0, Canada |
| Martine Houde | 364, rue Munger, Falardeau QC G0V 1C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-05-15 | current | 55, Rue De L'Г‰nergie, Saint-david-de-falardeau, QC G0V 1C0 |
| Address | 2013-10-15 | 2014-05-15 | 364, Rue Munger, Falardeau, QC G0V 1C0 |
| Address | 2013-04-12 | 2013-10-15 | 550, 5e Chemin Du Lac-grenon, Falardeau, QC G0V 1C0 |
| Address | 2011-03-21 | 2013-04-12 | 2989, Rue Berthier, JonquiГЁre, QC G7S 2J4 |
| Name | 2011-03-21 | current | Imago Structures inc. |
| Status | 2011-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-03-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 55, rue de l'Г‰nergie |
| City | Saint-David-de-Falardeau |
| Province | QC |
| Postal Code | G0V 1C0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9913378 Canada Inc. | 8, Lac SГ©bastien, Saint-david-de-falardeau, QC G0V 1C0 | 2016-09-20 |
| Design Toi! Inc. | 42 Martel, Falardeau, QC G0V 1C0 | 2016-03-07 |
| 7341857 Canada Inc. | 830 Chemin 8 Du Lac Grenon, Falardeau, QC G0V 1C0 | 2010-03-01 |
| L'auberge Carcajou Inc. | 305 Chemin LГ©vesque, Falardeau, QC G0V 1C0 | 2006-08-29 |
| 6612555 Canada Inc. | 9 Chemin Petit-lac-clair, Embr. 2, St-david-de-falardeau, QC G0V 1C0 | 2006-08-29 |
| Jacques Tremblay Services Ltd. | 219 Rang 2, Falardeau, QC G0V 1C0 | 2004-08-12 |
| Transport Gauthier Vaillancourt Inc. | 120 Rue Simard, Falardeau, QC G0V 1C0 | 2004-04-26 |
| 3650120 Canada Inc. | 472,lac Clair, Falardeau, QC G0V 1C0 | 1999-12-20 |
| Les Placements Jean Maltais Inc. | 366 5e Chemin Du Lac Sebastien, Falardeau, QC G0V 1C0 | 1984-08-09 |
| Placements Jean-louis Gauthier Ltee. | 640 Lac Grenon, Falardeau, QC G0V 1C0 | 1982-03-22 |
| Find all corporations in postal code G0V 1C0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Martin Thibeault | 364, rue Munger, Falardeau QC G0V 1C0, Canada |
| Martine Houde | 364, rue Munger, Falardeau QC G0V 1C0, Canada |
| City | Saint-David-de-Falardeau |
| Post Code | G0V 1C0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Imago Solutions MÉdicales Inc. | 200, Rue Joseph-carrier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | 2005-12-31 |
| Universal Light Steel Structures Inc. | 500 Rue Sagard, St-bruno, QC J3V 4P6 | 1999-10-19 |
| D.c. Retention Structures Ltd. | 21 Gordon Crescent, Westmount, QC H3Y 1M5 | 1980-06-10 |
| Four Seasons Structures Inc. | 99, Chemin De La Plage, Notre-dame-de-la-salette, QC J0X 2L0 | 2006-12-22 |
| Structures Polygenie Inc. | 1935 St-cyr, St-laurent, QC H4L 3A3 | 1981-07-24 |
| Les Structures Jsp Inc. | 2124, Rang De La RiviГЁre, Saint-isidore, QC G0S 2S0 | 2011-10-13 |
| G.b. Structures Ltd. | 105 Industrielle, Rimouski, QC G5M 1A8 | 1978-05-16 |
| Investissements Outre-mer Terrains Batiments Et Structures Ltee | 740 Place Fortier, Suite 1511, St-laurent, QC H4L 5A9 | 1985-03-13 |
| Vortex Aquatic Structures International Inc. | 5500 Rue Fullum, Suite 322, Montreal, QC H2G 2H3 | 1995-12-28 |
| Les Structures Deschenes Limitee | 130 Adelaide Street West, Suite 2500 Po Box 102, Toronto, ON M5H 2M2 | 1948-04-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on Imago Structures inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.