7810628 Canada Inc. (Corporation# 7810628) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7810628 |
| Business Number | 820087203 |
| Corporation Name | 7810628 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
357 Chemin Des Erables Gatineau QC J8V 3N3 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Dissolution Date | 2019-04-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRÉ LESAGE | 357 CHEMIN DES ERABLES, GATINEAU QC J8V 3N3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-07-27 | current | 357 Chemin Des Erables, Gatineau, QC J8V 3N3 |
| Address | 2015-11-30 | 2017-07-27 | 185 Rue Laurier, Suite 209, Gatineau, QC J8X 0B2 |
| Address | 2015-09-21 | 2015-11-30 | 357, Des Г‰rables, Gatineau, QC J8V 3N3 |
| Address | 2011-03-21 | 2015-09-21 | 389 Rue Main, Suite 200, Gatineau, QC J8P 5K6 |
| Name | 2011-03-21 | current | 7810628 Canada Inc. |
| Status | 2019-04-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-16 | 2019-04-01 | Active / Actif |
| Status | 2014-01-18 | 2014-12-16 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-08-21 | 2014-01-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-21 | 2013-08-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-01 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2014-12-16 | Revival / Reconstitution | |
| 2014-01-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-04-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2015-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6588921 Canada Inc. | 357 Chemin Des Erables, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2006-06-23 |
| 4144589 Canada Inc. | 357 Chemin Des Erables, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2003-02-07 |
| 7609876 Canada Inc. | 357 Chemin Des Erables, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2010-07-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Valdi MГ©dical Inc. | 361 Ch. Des Г‰rables, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2019-10-04 |
| V Distribution Inc. | 104 Rue De Massicotte, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2018-03-21 |
| 10203505 Canada Inc. | 92 Rue Massicotte, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2017-04-23 |
| 6749127 Canada Inc. | 100, Rue De Massicotte, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2007-04-05 |
| 3817458 Canada Inc. | 116 De Massicotte, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2000-10-03 |
| 7597096 Canada Inc. | 357 Chemin Des Г‰rables, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2010-07-09 |
| 10781398 Canada Inc. | 104 Rue De Massicotte, Gatineau, QC J8V 3N3 | 2018-05-14 |
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRÉ LESAGE | 357 CHEMIN DES ERABLES, GATINEAU QC J8V 3N3, Canada |
| City | GATINEAU |
| Post Code | J8V 3N3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7810628 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.