Stratesol Consulting Inc. (Corporation# 7810555) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7810555 |
| Business Number | 820071009 |
| Corporation Name | Stratesol Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
3496 Marine Drive West Vancouver BC V7V 1N2 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-10-21 | current | 3496 Marine Drive, West Vancouver, BC V7V 1N2 |
| Address | 2011-03-21 | current | 5191 Alderfeild Place, West Vancouver, BC V7W 2W7 |
| Address | 2011-03-21 | 2020-10-21 | 5191 Alderfeild Place, West Vancouver, BC V7W 2W7 |
| Name | 2011-03-21 | current | Stratesol Consulting Inc. |
| Status | 2011-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3496 Marine Drive |
| City | West Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7V 1N2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Chinese Executives Association | 1215, Sinclair Court, West Vancouver, BC V7V 0A5 | 2012-08-06 |
| Universal Outreach Foundation | #601-2108 Argyle Ave., West Vancouver, BC V7V 1A4 | 2018-03-24 |
| Universal Share Inc. | 204-1571, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2020-02-08 |
| V Immigration Consulting Group Inc. | 1571 Bellevu, West Vanvouver, BC V7V 1A6 | 2013-08-26 |
| Nomis Technologies Inc. | 1525 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2000-03-23 |
| Canadian West Vancouver Asian Association | 101-1590 Bellevue Ave, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2014-09-14 |
| Neidpath Solutions Group Inc. | 1590 Bellevue Avenue, Suite 101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2000-01-06 |
| Publipage Full Spectrum Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 1997-09-24 |
| Third Entity Inc. | 1590 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2001-03-09 |
| 4056124 Canada Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2002-06-14 |
| Find all corporations in postal code V7V | ||
| City | West Vancouver |
| Post Code | V7V 1N2 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + West Vancouver |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Proxy Consulting Inc. | 329 March Road Suite 232 Office 312, Ottawa, ON K2K 2E1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Stratesol Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.