7810318 CANADA INC. (Corporation# 7810318) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7810318 |
| Business Number | 825027915 |
| Corporation Name | 7810318 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
50 Minna Trail Brampton ON L7A 4T1 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHARAN PREET KAUR | 50 Minna Trail, Brampton ON L7A 4T1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-07-15 | current | 50 Minna Trail, Brampton, ON L7A 4T1 |
| Address | 2014-01-07 | 2019-07-15 | 28 Bushcroft Trail, Brampton, ON L7A 2L1 |
| Address | 2011-03-21 | 2014-01-07 | 22 Rollingwood Dr, Brampton, ON L6Y 4G5 |
| Name | 2011-03-21 | current | 7810318 CANADA INC. |
| Status | 2015-08-24 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-08-18 | 2015-08-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-01-07 | 2015-08-18 | Active / Actif |
| Status | 2013-08-21 | 2014-01-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-21 | 2013-08-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12146088 Canada Inc. | 31 Minna Trail, Brampton, ON L7A 4T1 | 2020-06-21 |
| Can Pak Trans Inc. | 48 Minna Trail, Brampton, ON L7A 4T1 | 2019-04-26 |
| 11248308 Canada Inc. | 29 Minna Trail, Brampton, ON L7A 4T1 | 2019-02-13 |
| Arrivingtocanada Limited | 38 Minna Tr, Brampton, ON L7A 4T1 | 2019-01-16 |
| 10776319 Canada Limited | 5 Minna Trail, Brampton, ON L7A 4T1 | 2018-05-09 |
| Ignyte Enterprise Inc. | 11 Facet St, Brampton, ON L7A 4T1 | 2015-11-22 |
| Chahal Brothers Transportation Inc. | 46 Minna Trail, Brampton, ON L7A 4T1 | |
| 10781843 Canada Inc. | 5 Minna Trail, Brampton, ON L7A 4T1 | 2018-05-14 |
| Kalsian Freight Services Limited | 5 Minna Trail, Brampton, ON L7A 4T1 | 2019-04-11 |
| Natural and Exotic Inc. | 21, Minna Trail, Brampton, ON L7A 4T1 | 2019-08-18 |
| Find all corporations in postal code L7A 4T1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHARAN PREET KAUR | 50 Minna Trail, Brampton ON L7A 4T1, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L7A 4T1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7810318 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.