FORWARDVU SOLUTIONS INC. (Corporation# 7810229) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7810229 |
| Business Number | 825021710 |
| Corporation Name | FORWARDVU SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
68 Frances Colbert Carp ON K0A 1L0 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Richard Borecky | 68 FRANCES COLBERT, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| Karen Elliott | 37 Avonlea Road, Box 101, Leaksdale ON L0C 1C0, Canada |
| Mark Alpern | 696 Roosevelt Drive, Kingston ON K7M 8V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-11-02 | current | 68 Frances Colbert, Carp, ON K0A 1L0 |
| Address | 2011-03-21 | 2015-11-02 | 101 Hobin Street, Stittsville, ON K2S 1G8 |
| Name | 2011-03-21 | current | FORWARDVU SOLUTIONS INC. |
| Status | 2011-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-15 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2012-07-11 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-11-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jaxsy Contracting Inc. | 119 Sierra Woods Drive, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-11-09 |
| 12410575 Canada Inc. | 172 Reis Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-10-13 |
| True Moderation Inc. | 107 Corkery Woods Dr, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-23 |
| Hard Box Storage Inc. | 122 Reis Road - Unit 1, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-08 |
| 12292327 Canada Inc. | 114 Charlie's Lane, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-09-01 |
| Sakura Sales Solutions Inc. | 127 Pineridge Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Haj Rims and Tires Ltd. | 5-110 Westhunt Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Ancox Inc. | 173 Inniskillin Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-07 |
| 12219913 Canada Corporation | 185 West Lake Circle, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-07-23 |
| Jeff Bowes Software and Consulting Inc. | 117 Rocky Creek Way, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-07-17 |
| Find all corporations in postal code K0A 1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Richard Borecky | 68 FRANCES COLBERT, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| Karen Elliott | 37 Avonlea Road, Box 101, Leaksdale ON L0C 1C0, Canada |
| Mark Alpern | 696 Roosevelt Drive, Kingston ON K7M 8V3, Canada |
| City | CARP |
| Post Code | K0A 1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bio Environmental Solutions Technologies-h2o Inc. | 170 Des Piviones Street, La Prarie, QC J5R 5J6 | 1999-10-18 |
| Solutions Medias !@# Inc. | 3046 Rushbrooke Street, Verdun, QC H4G 1S6 | 1998-12-08 |
| Atoms Global Solutions Inc. | 310 Dubeau, Saint-laurent, QC H4N 1B3 | 2003-10-29 |
| Z4 Software & Solutions Inc. | 3875 Antoine Blondin, Laval, QC H7R 5Z7 | 1998-10-23 |
| Knit Solutions Inc. | 6500 Chemin Mackle, Suite 607, Cote St. Luc, QC H4W 3G7 | 2005-11-30 |
| Solutions Informatiques B2i-plus Inc. | 9290 Boul. Henri-bourassa Est, # 103, MontrГ©al, QC H1K 2S4 | 2009-12-14 |
| Be@com Business Solutions Ltd. | 4 Place Du Commerce, Bureau 300, Ile Des Soeurs, QC H3E 1J4 | 1999-02-02 |
| Distinctive Workforce Solutions Inc. | 614 Rue Saint-jacques, 500, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2017-04-06 |
| Nds Solutions D'impression Inc. | 7820 Henri-bourassa West, St. Laurent, QC H4S 1P4 | 2000-09-18 |
| Solutions Thermiques & Industrielle M.l. Inc. | 4041, Rue Cartier, MontrГ©al, QC H2K 4G3 | 2005-12-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on FORWARDVU SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.