The Stater-Drummond Consulting Group, Inc. (Corporation# 7810105) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7810105 |
| Business Number | 824991517 |
| Corporation Name | The Stater-Drummond Consulting Group, Inc. |
| Registered Office Address |
2508- 4090 Living Arts Drive Mississauga ON L5B 4M8 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Dissolution Date | 2017-05-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Cindy Stater | 22 Sawston Circle, Brampton ON L7A 2N8, Canada |
| Donald Drummond | 22 Sawston Circle, Brampton ON L7A 2N8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-12-12 | current | 2508- 4090 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4M8 |
| Address | 2013-03-20 | 2016-12-12 | 4205 Perivale Road, Mississauga, ON L5C 4B1 |
| Address | 2011-03-21 | 2013-03-20 | 22 Sawston Circle, Brampton, ON L7A 2N8 |
| Name | 2011-03-21 | current | The Stater-Drummond Consulting Group, Inc. |
| Status | 2017-05-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-08-19 | 2017-05-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-21 | 2016-08-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-24 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-02-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2508- 4090 LIVING ARTS DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5B 4M8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12291428 Canada Inc. | 2002-4090 Living Arts Dr, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2020-08-25 |
| Jonax Rentals Inc. | 304-4090 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2019-10-01 |
| Akshaya Group Inc. | 2204-4090 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2019-09-14 |
| 11581791 Canada Inc. | 2803 - 4090 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2019-08-21 |
| Yumeida Inc. | 1910-4090 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2018-11-11 |
| Elite Project Managers and Executors Inc. | 4090 Living Arts Drive, Suite # 2411, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2017-11-09 |
| T&d Logistics Consultants Bureau Inc. | 1504 - 4090 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2017-01-23 |
| 9858105 Canada Inc. | 2001-100 City Centre Drive, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2016-08-08 |
| Jet Set L.i.f.e Inc. | 2007-4090 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2015-10-24 |
| Ckc Media Consulting, Inc. | 2807-4090 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4M8 | 2015-07-28 |
| Find all corporations in postal code L5B 4M8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Cindy Stater | 22 Sawston Circle, Brampton ON L7A 2N8, Canada |
| Donald Drummond | 22 Sawston Circle, Brampton ON L7A 2N8, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5B 4M8 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + MISSISSAUGA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stater Mint Ltd. | 206 7 Ave. S.w., Suite 603, Calgary, AB T2P 0W7 | 1979-03-28 |
| Stater Graphics Inc. | 116 Deer Run Close S.e., Calgary, AB T2J 5P6 | 2000-05-17 |
| Stater Communications, Inc. | 116 Deer Run Close S.e., Calgary, AB T2J 5P6 | 1989-07-17 |
| Drummond Furniture Ltd. | Route Transcanadienne-5e Rang, Sortie 114, St-cyrille, Cte Drummond, QC | 1978-04-03 |
| Drummond Financial Services Inc. | 3445 Drummond, Suite 703, Montreal, QC H3G 1X9 | |
| Westmount Consulting Group Limited | 55 Woods Edge Close, London, ON N6K 4K8 | 2019-03-01 |
| Sunnyds Group Inc. | 1050 Rue Drummond #3401, Montreal, QC H3B 0G3 | 2019-12-04 |
| Origin Experts Group Inc. | 136 Drummond Street, Ottawa, ON K1S 0E9 | 2019-07-05 |
| Tiproc Group Inc. | 5786 Drummond Rd, Niagara Falls, ON L2G 4L5 | 2020-07-29 |
| Zaland Consulting Group Inc. | 33 Orchardview Blvd, Suite 1417, Toronto, ON M4R 2E9 | 2010-11-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Stater-Drummond Consulting Group, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.