J S Johnson Paramount Holdings Corp. (Corporation# 7810059) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7810059 |
| Business Number | 825032311 |
| Corporation Name | J S Johnson Paramount Holdings Corp. |
| Registered Office Address |
242 Pierre Avenue Windsor ON N9A 2J8 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Dissolution Date | 2015-01-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jason Spencer Johnson | 242 Pierre Avenue, Windsor ON N9A 2J8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-21 | current | 242 Pierre Avenue, Windsor, ON N9A 2J8 |
| Name | 2011-03-21 | current | J S Johnson Paramount Holdings Corp. |
| Status | 2015-01-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-09-03 | 2015-01-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-21 | 2014-09-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-01-31 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-02-21 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mashhour Bma Inc. | 1225 Riverside Drive West, Suite 703, Windsor, ON N9A 0A2 | 2020-12-07 |
| In & Out Tech Trading Exim Ltd. | 1007 - 1225 Riverside Drive West, Windsor, ON N9A 0A2 | 2020-07-15 |
| Sustainable Green Revolutions Inc. | 1225 Riverside Dr W, Unit 706, Windsor, ON N9A 0A2 | 2011-06-09 |
| 3197000 Canada Inc. | 1225 Riverside Drive West, Unit 1503, Windsor, ON N9A 0A2 | 1995-10-31 |
| Bin Deals Windsor Ltd. | 1225 Riverside Drive West, Suite 703, Windsor, ON N9A 0A2 | 2020-12-11 |
| Jim Bowman Management Limited | 1225 Riverside Drive West, Suite 1604, Windsor, ON N9A 0A2 | 1985-01-04 |
| 7806540 Canada Inc. | 256 Ouellete Ave, Windsor, ON N9A 1A5 | 2011-03-16 |
| Polar42 Creative Inc. | 374 Ouellette Ave, Suite 610, Windsor, ON N9A 1A8 | 2016-06-22 |
| Grand Priory of Canada Sovereign Military Order of The Temple of Jerusalem | 1200 - 374 Ouellette Avenue, Windsor, ON N9A 1A8 | 2005-11-09 |
| 3220605 Canada Inc. | 374 Ouellette Avenue, Suite 1200, Windsor, ON N9A 1A8 | 1996-01-19 |
| Find all corporations in postal code N9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jason Spencer Johnson | 242 Pierre Avenue, Windsor ON N9A 2J8, Canada |
| City | Windsor |
| Post Code | N9A 2J8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Meubles Paramount Manuf. Cie Ltee | 8700 8th Avenue, Montreal, QC H1Z 2W9 | 1989-03-10 |
| ManГ€ges Pour Enfants Paramount Inc. | 327 Bank St, Ottawa, ON K2P 1X9 | 1995-07-17 |
| Paramount Paper Products Ltd. | 4255 Rue Hickmore, MontrГ©al, QC H4T 1S5 | 1982-12-24 |
| Bonneterie Paramount, Ltee | 26 Wellington Street East, Suite 600, Toronto, ON M5E 1S2 | |
| Produits Medicaux Johnson & Johnson Inc. | 1421 Lansdowne West, Peterborough, ON K9J 7B9 | |
| Produits Johnson & Johnson Inc. | 7101 Notre-dame Est, Montreal, QC H1N 2G4 | 1989-12-27 |
| Gestion Nigel Johnson Inc. | 1160 St-mathieu, Apt 1608, Montreal, QC H3H 2P4 | 1990-10-29 |
| La Compagnie Des Films Paramount (canada) Ltee | 1 Yonge St., Suite 1503, Toronto, ON M5E 1E5 | |
| La Compagnie Des Films Paramount (canada) Ltee | 1 Yonge St, Suite 1503, Toronto, ON M5E 1E5 | 1965-12-31 |
| Compagnie Des Films Paramount (canada) Ltee. | 890 Yonge Stret, 2nd Floor, Toronto, ON M4W 3P4 | 1982-07-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on J S Johnson Paramount Holdings Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.