VERANDA CAPITAL INCORPORATED (Corporation# 7809999) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7809999 |
| Business Number | 820093201 |
| Corporation Name | VERANDA CAPITAL INCORPORATED |
| Registered Office Address |
539- 23rd Avenue N.w. Calgary AB T2M 1S7 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Dissolution Date | 2018-01-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael James Oswald | 9524 69A Street, Edmonton AB T6B 1W3, Canada |
| Catherine Janet Oswald | 9524 69A Street, Edmonton AB T6B 1W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-01-04 | current | 539- 23rd Avenue N.w., Calgary, AB T2M 1S7 |
| Address | 2011-03-21 | 2013-01-04 | 9524 69a Street, Edmonton, AB T6B 1W3 |
| Name | 2011-03-21 | current | VERANDA CAPITAL INCORPORATED |
| Status | 2018-01-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-08-29 | 2018-01-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-21 | 2017-08-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-01-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-05-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-03-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-05-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Twello Investments Inc. | 539- 23rd Avenue N.w., Calgary, AB T2M 1S7 | 2006-02-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Marked Up Entertainment Inc. | C/o Sblc 539 23 Ave Nw, Calgary, AB T2M 1S7 | 2019-11-20 |
| Eclipse Assurance Services Inc. | Care Of: Small Business Legal Center, 539 - 23rd Avenue Nw, Calgary, AB T2M 1S7 | 2017-09-07 |
| Natural Fervor Inc. | 539 23 Avenue Northwest, Calgary, AB T2M 1S7 | 2016-01-17 |
| Melanie Jane Immigration Consulting Corporation | 539 23 Ave Nw, Calgary, AB T2M 1S7 | 2015-07-02 |
| Veranda Real Estate Solutions Ltd. | 539-23rd Avenue N.w., Calgary, AB T2M 1S7 | 2010-07-01 |
| Gyrfalcon Ridge Enterprises Incorporated | 539 - 23rd Avenue N.w., Calgary, AB T2M 1S7 | 2009-10-20 |
| W.i.m. Canada Inc. | 539 - 23 Avenue N.w., Calgary, AB T2M 1S7 | 2007-05-15 |
| Sipsco Structural Insulated Panel Supply Company Limited | 527-23 Avenue N.w., Calgary, AB T2M 1S7 | 2001-07-13 |
| Sumus Connected Inc. | 539 - 23 Avenue N.w., Calgary, AB T2M 1S7 | 2009-09-02 |
| The Shattered Ceiling Corp. | 539 - 23 Avenue N.w., Calgary, AB T2M 1S7 | 2010-06-08 |
| Find all corporations in postal code T2M 1S7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael James Oswald | 9524 69A Street, Edmonton AB T6B 1W3, Canada |
| Catherine Janet Oswald | 9524 69A Street, Edmonton AB T6B 1W3, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T2M 1S7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gem Veranda Incorporated | 12107 152a Ave, Edmonton, AB T5X 1R1 | 2016-12-02 |
| Veranda Golf Incorporated Usa Inc. | 43 Edenbridge Drive, Thornhill, ON L4J 7V1 | 2016-01-18 |
| Veranda Epublisher Inc. | 2115 Des Cigognes, Laval, QC H7L 0A9 | 2010-01-22 |
| Veranda Real Estate Solutions Ltd. | 539-23rd Avenue N.w., Calgary, AB T2M 1S7 | 2010-07-01 |
| Asp Capital Incorporated | 6a Queensbury Avenue, Toronto, ON M1N 2X7 | 2019-08-06 |
| Eden Real Estate Capital Management Incorporated | 71 Rue Dubois, Sainte Theresse, QC J7E 1K4 | 2019-03-18 |
| Sanabeel Capital Incorporated | 1166, Bay Street, Suite 1301, Toronto, ON M5S 2X8 | 2014-07-08 |
| Abercorn Capital Holdings Incorporated | 33 Rue Fallbrook, Hampstead, QC H3X 3W1 | 2016-01-18 |
| Linton Capital Holdings Incorporated | 33 Rue Fallbrook, Hampstead, QC H3X 3W1 | 2016-01-18 |
| Agences Regal Capital Incorporee | 319 Bridgeport Rd E, Waterloo, ON N2J 2K9 | 1992-08-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on VERANDA CAPITAL INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.