THOTH INVESTMENTS LIMITED (Corporation# 780995) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 27, 1978.
| Corporation ID | 780995 |
| Corporation Name | THOTH INVESTMENTS LIMITED |
| Registered Office Address |
250 University Avenue Suite 600 Toronto ON M5H 3E7 |
| Incorporation Date | 1978-11-27 |
| Dissolution Date | 1987-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER D LAUWERS | 14 CHATSWORTH DR., TORONTO ON M4R 1R5, Canada |
| PATRICK M MURPHY | 174 ROSEDALE HEIGHTS DR., TORONTO ON M4T 1C8, Canada |
| CAROL JEAN ROBBINS | 828 SAMMON AVE., TORONTO ON , Canada |
| HAROLD P HANDS | 43 DALE AVE., SCARBOROUGH ON M1J 3J6, Canada |
| MURRAY J WHELDRAKE | 2 ALVARADO PLACE, DON MILLS ON M3A 3E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-11-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-11-26 | 1978-11-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-11-27 | current | 250 University Avenue, Suite 600, Toronto, ON M5H 3E7 |
| Name | 1978-11-27 | current | THOTH INVESTMENTS LIMITED |
| Status | 1987-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1984-03-02 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-11-27 | 1984-03-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-08-31 | Dissolution | |
| 1978-11-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sinacorp International Inc. | 250 University Avenue, 8th Floor, Toronto, ON M5H 3E9 | 1976-11-18 |
| Sinatherapeutics Inc. | 250 University Avenue, 8th Floor, Toronto, ON M5H 3E9 | 1977-03-29 |
| Seglins & Associates Limited | 250 University Avenue, 8th Floor, Toronto, ON M5H 3E9 | 1977-07-13 |
| 164995 Canada Inc. | 250 University Avenue, 8th Floor, Toronto, ON M5H 3E9 | 1988-11-14 |
| Merck Enterprises Canada, Ltd. | 250 University Avenue, Toronto, ON M5H 3E9 | 1979-09-17 |
| Maurice J. Walsh Limited | 250 University Avenue, Suite 600, Toronto, ON M5H 3E7 | 1926-09-04 |
| Design for Successful Living Canada Inc. | 250 University Avenue, Suite 420, Toronto, ON M5H 3E5 | 1977-02-02 |
| The Brown County Peddler Limited | 250 University Avenue, 8th Floor, Toronto, ON M5H 3E9 | 1977-09-16 |
| Barcroft Investments Ltd. | 250 University Avenue, 8th Floor, Toronto, ON M5H 3E9 | 1977-10-06 |
| Alfa Romeo (canada) Limitee | 250 University Avenue, 7th Floor, Toronto, ON M5H 3E5 | 1968-04-24 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Auto Lawn Limited | 250 University Ave, Suite 600, Toronto, ON M5H 3E7 | 1973-02-05 |
| Docutel Machines Ltd. | 250 University Avenue, Suite 600, Toronto, ON M5H 3E7 | 1980-02-11 |
| Valley Hard Chrome Limited | 250 University Ave, Toronto, ON M5H 3E7 | 1969-04-16 |
| Euroservices and Advisors Inc. | 250 University Ave., Suite 600, Toronto, ON M5H 3E7 | 1980-01-18 |
| Fordham Investing, Ltd. | 250 University Ave, Suite 600, Toronto 1, ON M5H 3E7 | 1963-12-31 |
| Name | Address |
|---|---|
| PETER D LAUWERS | 14 CHATSWORTH DR., TORONTO ON M4R 1R5, Canada |
| PATRICK M MURPHY | 174 ROSEDALE HEIGHTS DR., TORONTO ON M4T 1C8, Canada |
| CAROL JEAN ROBBINS | 828 SAMMON AVE., TORONTO ON , Canada |
| HAROLD P HANDS | 43 DALE AVE., SCARBOROUGH ON M1J 3J6, Canada |
| MURRAY J WHELDRAKE | 2 ALVARADO PLACE, DON MILLS ON M3A 3E9, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H3E7 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Thoth Consulting Ltd. | 224 Rusbrook Dr, Newmarket, ON L3X 2E3 | 2011-08-11 |
| Ptah Khepri Thoth Inc. | 139 Ashberry Place, Waterloo, ON N2T 1G8 | 2017-07-21 |
| Hand of Thoth Studios Inc. | 80, Rue Guillaume-barrette, La Prairie, QC J5R 6L6 | 2005-02-18 |
| Thoth Future Technologies Corp. | 38 Lee Centre Drive, Unit 2007, Toronto, ON M1H 3J7 | 2020-12-04 |
| Beswin Investments Limited | 427 Laurier Avenue West, Suite 900, Ottawa, ON K1R 7Y2 | |
| Agrawest Investments Limited | 119 Kent Street, Suite 620, Charlottetown, PE C1A 1N3 | |
| Afw Canada Investments Limited | 520-3rd Avenue Sw, Suite 1900, Calgary, AB T2P 0R3 | |
| Red River International Investments Limited | 20 Elwood Street, Ottawa, ON K1J 1J4 | |
| Somerville Investments Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Edoras Investments Limited | 1501, Mcgill College Avenue, 26th Floor, MontrГ©al, QC H3A 3N9 |
Please comment or provide details below to improve the information on THOTH INVESTMENTS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.