Y. YANG IT CONSULTING LTD. (Corporation# 7809824) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2011.
| Corporation ID | 7809824 |
| Business Number | 820097608 |
| Corporation Name | Y. YANG IT CONSULTING LTD. |
| Registered Office Address |
8 Kelvinway Drive Toronto ON M1W 1N4 |
| Incorporation Date | 2011-03-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yu Yang | 6 Sandy Haven Dr, Scarborough ON M1W 3H9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-06-06 | current | 8 Kelvinway Drive, Toronto, ON M1W 1N4 |
| Address | 2011-03-20 | 2017-06-06 | 6 Sandy Haven Dr, Scarborough, ON M1W 3H9 |
| Name | 2011-03-20 | current | Y. YANG IT CONSULTING LTD. |
| Status | 2011-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lotus Spine and Strength Inc. | 22 Kelvinway Drive, Toronto, ON M1W 1N4 | 2019-06-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6176275 Canada Inc. | Unit 1102, 1038 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1W 0A4 | 2003-12-29 |
| 12277841 Canada Inc. | 23-17 Eaton Parl Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2020-08-18 |
| 12124882 Canada Inc. | 1251 Bridletowne Circle, Unit 16, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-06-12 |
| Aaa Food Supply Inc. | Unit 32-17 Eaton Park Lane, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-01-20 |
| Jjw Renovation Inc. | 8 Eaton Park Lane, Unit 16, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2018-01-22 |
| 10496111 Canada Inc. | 7 Eaton Park Lane Unit #2, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2017-11-15 |
| Pintonese Ltd. | 8 Eaton Park Lane Unit 5, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-11-28 |
| 9953914 Canada Inc. | 16 Eaton Park Lane, Unit 12, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-10-21 |
| African-canadian Entrepreneurs for Success (aces) | 30 Meadowglen Place, Suite 2609, Toronto, ON M1W 0A6 | 2020-12-05 |
| Grovescape Inc. | 121 - 10 Echo Point, Scarborough, ON M1W 0A7 | 2020-12-09 |
| Find all corporations in postal code M1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Yu Yang | 6 Sandy Haven Dr, Scarborough ON M1W 3H9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M1W 1N4 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Yang-yang Enterprises Ltd. | 38 Misty Cres, Don Mills, ON M3B 1T3 | 1988-05-06 |
| Yang-jia-yuan International Holdings Ltd. | 8669 Roberval, Brossard, QC J4X 2S4 | 2001-11-19 |
| Rui Yang It Consulting Canada Ltd. | 1193 Rosethorne Rd, Oakville, ON L6M 1H5 | 2015-05-25 |
| Victor Yang Consulting Inc. | 350 Victoria Street, Toronto, ON M5B 2K3 | 2012-02-09 |
| Entreprise Yang Hsiang Co. Ltee. | 4530 Clark, Montreal, QC H2T 2T4 | 1991-09-09 |
| Alina Yang Consulting Services Inc. | 902- 250 Consumers Road, Toronto, ON M2J 4V6 | 2017-11-10 |
| Hong & Yang 8828 International Consulting Inc. | 50 Navaho Dr, Toronto, ON M2H 2X3 | 2014-06-04 |
| Cheng Yang Education Consulting Inc. | 714-3400 Riverspray Crescent, Mississauga, ON L4Y 3M5 | 2020-11-16 |
| Wty-yang Aaa Consulting Corp. | 3625 Rue Jean Gascon Apt - 112, Saint Laurant, QC H4R 0K6 | 2013-06-05 |
| Paul Yang Consulting Group Incorporated | 1069 Glenanna Road, Pickering, ON L1V 5E1 | 2013-02-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Y. YANG IT CONSULTING LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.