LES PRODUCTIONS DE LA GRANDE GIGUE INC. (Corporation# 780979) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 27, 1978.
| Corporation ID | 780979 |
| Corporation Name | LES PRODUCTIONS DE LA GRANDE GIGUE INC. |
| Registered Office Address |
809 Bord De L'eau St-sulpice QC |
| Incorporation Date | 1978-11-27 |
| Dissolution Date | 1995-08-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRE ST DENIS | 457 STE MARIE, LANORAIE QC J0K 1E0, Canada |
| ANNIE BELANGER | 809 BORD DE L'EAU, ST SULPICE QC J0K 3J0, Canada |
| LAURENT IMBAULT | 809 BORD DE L'EAU, ST SULPICE QC J0K 3J0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-11-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-11-26 | 1978-11-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-11-27 | current | 809 Bord De L'eau, St-sulpice, QC |
| Name | 1978-11-27 | current | LES PRODUCTIONS DE LA GRANDE GIGUE INC. |
| Status | 1995-08-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-03 | 1995-08-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-11-27 | 1983-06-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-23 | Dissolution | |
| 1978-11-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 809 BORD DE L'EAU |
| City | ST-SULPICE |
| Province | QC |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9459154 Canada Inc. | 285 Prud'homme, St-sulpice, QC J5W 4G2 | 2015-10-01 |
| 7637802 Canada Inc. | 711 C Rue Perreault, St-sulpice, QC J5W 4L2 | 2010-08-31 |
| Г‰co-kaizen International Inc. | 1680, Notre-dame, St-sulpice, QC J5W 3V3 | 2008-09-10 |
| Consultation Power Pharma Inc. | 1600 Notre-dame, St-sulpice, QC J5W 3V7 | 2004-10-01 |
| Technocasino Inc. | 1572 Notre-dame, St-sulpice, QC J5W 3V7 | 2004-01-14 |
| Les Transports M. Surprenant Inc. | 252 Chemin Robitaille, P.o. Box: 8, St-sulpice, QC J5W 4B1 | 2003-01-27 |
| 3825558 Canada Inc. | 764 Rue Notre Dame, Suite 107, St-sulpice, QC J5W 3W7 | 2000-10-24 |
| Scientis Technologies Inc. | 1637 Notre-dame, St-sulpice, QC J5W 3V4 | 1999-04-01 |
| Les Productions Du Guilledou Inc. | 523, Rue Notre-dame, St-sulpice, QC J5W 3X3 | 1999-03-04 |
| Jeux Manitou Inc. | 791 Bord De L'eau, St-sulpice, QC J5W 4K6 | 1998-02-11 |
| Find all corporations in ST-SULPICE | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRE ST DENIS | 457 STE MARIE, LANORAIE QC J0K 1E0, Canada |
| ANNIE BELANGER | 809 BORD DE L'EAU, ST SULPICE QC J0K 3J0, Canada |
| LAURENT IMBAULT | 809 BORD DE L'EAU, ST SULPICE QC J0K 3J0, Canada |
| City | ST-SULPICE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Productions Gms Inc. | 256 Grande CГ”te O, Rr 1, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2006-11-20 |
| Miq Dare 2 Dream Productions Inc. | 4600 De La Grande-allГ©e Street, Suite 400, Boisbriand, QC J7H 1S7 | 2016-09-01 |
| Les Productions De La Grande AnnГ©e Inc. | 433 Rue Chabanel, Suite 516, Montreal, QC H2N 2J4 | 1994-02-11 |
| Georgena Productions Inc. | 1205 Grande Allee, Gatineau, QC J9H 5C9 | 2005-11-21 |
| Les Productions Occhi Neri Inc. | 527 Grande-allÉe, MontrÉal, QC H3E 1Y3 | 2007-04-23 |
| Les Productions Virca Inc. | 263 Ch De La Grande Ligne, Racine, Bedford, QC J0E 1Y0 | 1994-05-13 |
| That Computes Film Productions Inc. | 104, 10006 101 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0X9 | 2003-06-19 |
| Les Productions Mario Cyr Inc. | 192 Chemin Du Bassin Ouest, Grande-entrГ©e, QuГ©bec, QC G4T 7C4 | 2001-02-21 |
| Les Productions De La Grande Ourse Inc. | 1849 Fournier Est, Ile Bizard, QC H9E 1N6 | 1984-09-10 |
| Gold Key Productions Corp. | #600, 9835 - 101 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 5V4 | 2012-12-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PRODUCTIONS DE LA GRANDE GIGUE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.