NEW DATE PROJECT INC. (Corporation# 7809565) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 18, 2011.
| Corporation ID | 7809565 |
| Business Number | 825040314 |
| Corporation Name | NEW DATE PROJECT INC. |
| Registered Office Address |
89 Edenvale Drive Ottawa ON K2K 3J4 |
| Incorporation Date | 2011-03-18 |
| Dissolution Date | 2013-08-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Denis Skinner | 200 Rideau Street, Unit 2005, Ottawa ON K1N 5Y1, Canada |
| Ajay Kirit Pandya | 89 Edenvale Drive, Ottawa ON K2K 3J4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-18 | current | 89 Edenvale Drive, Ottawa, ON K2K 3J4 |
| Name | 2011-03-18 | current | NEW DATE PROJECT INC. |
| Status | 2013-08-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-03-18 | 2013-08-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-08-13 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2011-03-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-11-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lanebreeze Inc. | 89 Edenvale Dr, Kanata, ON K2K 3J4 | 2020-12-01 |
| Warwick Logistics Incorporated | 20 Bellrock Drive, Kanata, ON K2K 3J4 | 2018-07-19 |
| Centre ChrÉtien "ambassade De JÉsus" | 12 Bell Rock Drive, Kanata, ON K2K 3J4 | 2015-02-24 |
| Pets911 Canada, Inc. | 90 Edenvale Drive, Unit 221, Kanata, ON K2K 3J4 | 2012-10-22 |
| 7729804 Canada Inc. | 79 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 3J4 | 2010-12-16 |
| Funk Your Junk Inc. | 34 Bellrock Drive, Kanata, ON K2K 3J4 | 2009-03-31 |
| Up4 Sports, Inc. | 90 Edenvale Drive, Unit 221, Kanata, ON K2K 3J4 | 2012-11-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Denis Skinner | 200 Rideau Street, Unit 2005, Ottawa ON K1N 5Y1, Canada |
| Ajay Kirit Pandya | 89 Edenvale Drive, Ottawa ON K2K 3J4, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 3J4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Du-date Maternity Inc. | 2222 Rue Charles Gill, MontrГ©al, QC H3M 1V5 | 1978-01-26 |
| Administration Up-to-date Inc. | 1905 Place Des Pinsons, St-bruno, QC J3V 4P6 | 1978-03-21 |
| Date Depot Ltd. | 830 4th St. Ne, Calgary, AB T2E 3T1 | 2003-11-19 |
| Gamers Date Inc. | 10 Nicklaus Dr, Aurora, ON L4G 7Y9 | 2009-04-27 |
| Date Mua Inc. | 85 Fermar Drive, Maple, ON L6A 3M6 | 2016-11-07 |
| Date Quality Women Inc. | 37 Baywater Lane Sw, Airdrie, AB T4B 3V6 | 2017-12-30 |
| Coffee Date Corp. | 407 - 9 Macneil Court, Kanata, ON K2L 4E3 | 2012-11-09 |
| My Date With A Designer Inc. | 2398 Mariana Place, Coquitlam, BC V3K 6S2 | 2010-06-11 |
| Omega Date Inc. | Ph01-30 Herons Hill Way, Toronto, ON M2J 0A7 | 2015-02-27 |
| Up To Date Import/export Inc. | 1445 Thurlow St., Orleans, ON K4A 1X5 | 2007-12-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on NEW DATE PROJECT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.