N. Hsieh Marketing Enterprises Inc. (Corporation# 7809271) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 18, 2011.
| Corporation ID | 7809271 |
| Business Number | 819397407 |
| Corporation Name | N. Hsieh Marketing Enterprises Inc. |
| Registered Office Address |
#35-9912 106 St Edmonton AB T5K 1C5 |
| Incorporation Date | 2011-03-18 |
| Dissolution Date | 2015-01-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nick Yin Chuan Hsieh | #35-9912 106 st, Edmonton AB T5K 1C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-18 | current | #35-9912 106 St, Edmonton, AB T5K 1C5 |
| Name | 2011-03-18 | current | N. Hsieh Marketing Enterprises Inc. |
| Status | 2015-01-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-08-29 | 2015-01-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-07-30 | 2014-08-29 | Active / Actif |
| Status | 2014-01-17 | 2014-07-30 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-08-20 | 2014-01-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-18 | 2013-08-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-01-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2014-07-30 | Revival / Reconstitution | |
| 2014-01-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-03-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Collaborative Institute for Psychological Health | #39, 9912 106 Street Nw, Edmonton, AB T5K 1C5 | 2004-12-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Cold Spray Alliance | 904 - 10319 111 Street Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2016-01-02 |
| 9123709 Canada Inc. | 1206-10319 111 St Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2014-12-17 |
| Vercerta Inc. | #1206- 10319-111 Street Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2013-12-30 |
| The Craig Towerton Group Ltd. | 10020 - 97 Avenue Nw, Edmonton, AB T5K 0B1 | 2002-05-07 |
| Anansi Production Inc. | 10333 112 Street Northwest, Apt 308, Edmonton, AB T5K 0B4 | 2019-05-13 |
| Omhaven Institute Society | 10333 112 Street Northwest, Edmonton, AB T5K 0B4 | 2018-03-15 |
| 12308932 Canada Ltd. | 105 - 9707 106 Street, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2020-09-01 |
| 9123601 Canada Inc. | 9707 106 St Nw, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2014-12-17 |
| 9123644 Canada Inc. | 1105-9707 106 St Nw, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2014-12-17 |
| Efi Energy Finance Incorporated | 9707 - 106 Street, Suite 1105, Edmonton, AB T5K 0B7 | 1986-03-14 |
| Find all corporations in postal code T5K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nick Yin Chuan Hsieh | #35-9912 106 st, Edmonton AB T5K 1C5, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T5K 1C5 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + Edmonton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Investissement Beth & Johnson Hseih Inc. | 266 Lagace, Dorval, QC H9S 2M1 | 1988-07-21 |
| Hsieh Technology Holding Inc. | 1003 Royal York Road, Etobicoke, ON M8X 2G2 | 2015-04-16 |
| Planimar Marketing Enterprises Inc. | 335 Rue Pineault, Ste-sophie, QC J0R 1S0 | 1985-07-02 |
| Les Entreprises Marketing Renmor Du Canada Limitee | 276 St.james St, Suite 707, Montreal, QC | 1975-05-01 |
| Wrd Enterprises and Marketing Inc. | 600 Church St., Alberton, PE C0B 1B0 | 2020-11-19 |
| Ljs Marketing Enterprises Ltd. | 2300 Laurentien, Montreal, QC H4R 1K3 | 1985-10-30 |
| Altram Marketing Enterprises Limited | 11 Woodland Ave, Beaconsfield, QC | 1974-03-15 |
| M.k Enterprises Inc. Sales & Marketing | 221 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A3 | 2015-11-01 |
| Carry On Marketing Enterprises Inc. | 1514 Queensbury Cres, Oakville, ON L6H 4G5 | 2003-12-03 |
| Novacan Marketing Enterprises Inc. | 77 Finch Ave. East, Suite 711, Willowdale, ON M2N 6H8 | 1987-06-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on N. Hsieh Marketing Enterprises Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.