Belmont Fruits Inc. (Corporation# 7808909) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 18, 2011.
| Corporation ID | 7808909 |
| Business Number | 820107001 |
| Corporation Name | Belmont Fruits Inc. |
| Registered Office Address |
33 Cote St. Catherine, Suite #711 Montreal QC H2V 2A1 |
| Incorporation Date | 2011-03-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Douglas Purdy | 33 Cote St. Catherine, Suite #711, Montreal QC H2V 2A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-18 | current | 33 Cote St. Catherine, Suite #711, Montreal, QC H2V 2A1 |
| Name | 2011-03-18 | current | Belmont Fruits Inc. |
| Status | 2011-03-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-09-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 33 Cote St. Catherine, Suite #711 |
| City | Montreal |
| Province | QC |
| Postal Code | H2V 2A1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Neo Paradigma Inc. | 2204-33 Chemin De La CГґte Ste-catherine, MontrГ©al, QC H2V 2A1 | 2020-10-15 |
| Nevronas Inc. | 33 Ch De La CГґte-sainte-catherine, #2411, MontrГ©al, QC H2V 2A1 | 2020-09-10 |
| 11982346 Canada Inc. | 2003-33, Ch De La CГґte-sainte-catherine, MontrГ©al, QC H2V 2A1 | 2020-03-30 |
| Montagne Transport Inc. | 33 Chemin Cote St Catherine, Suite 411, Montreal, QC H2V 2A1 | 2015-10-07 |
| Iaz Holding Inc. | Abbas, 33 Cote St-catherine App 1702, Montreal, QC H2V 2A1 | 2015-01-12 |
| Robertodev.com Inc. | 33 Cote Ste Catherine, Apt 1008, Montreal, QC H2V 2A1 | 2013-01-06 |
| Marketing Nutrivert Inc. | 33 Cote St.catherine Road, #1108, MontrГ©al, QC H2V 2A1 | 2010-01-01 |
| Yorgo Furs Inc./ Fourrures Yorgo Inc. | 33 Ch. De La Cote Saint-catherine, Suite 1003, Montreal, QC H2V 2A1 | 2009-08-28 |
| Caromac Import & Export Inc. | 33 Cote Sainte Catherine Suite 2106, MontrÉal, QC H2V 2A1 | 2006-10-24 |
| 6428380 Canada Inc. | 33 Cote St-catherine, App. 712, Montreal, QC H2V 2A1 | 2005-08-05 |
| Find all corporations in postal code H2V 2A1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Douglas Purdy | 33 Cote St. Catherine, Suite #711, Montreal QC H2V 2A1, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H2V 2A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The H.u.b. (helping Unite Belmont) Inc. | 14090 Belmont Road, Belmont, ON N0L 1B0 | 2000-07-17 |
| Fruits Et Legumes T.j. Inc. | 615 Boul Dorchester Ouest, Suite 630, Montreal, QC H3B 1P7 | 1982-07-19 |
| B.m. Brokers Fruits and Vegetables Inc. | 311-3131 Boul. De La Concorde Est, Laval, QC H7E 4W4 | 1984-08-24 |
| Caribbean Fruits & Nuts Inc. | 2490 Rue Noel, Ville St-laurent, QC | 1979-10-03 |
| Brazil Exotic Fruits Inc. | 2481 Fleury Est, Montreal, QC H2B 1L4 | 1988-04-26 |
| Fruits DÉfendus Sans Sucre Inc. | 4397, Frenette, Laval, QC H7R 4R4 | 2007-08-16 |
| R.b.a. Fruits & Vegetable Ltd. | 122 Carmel Sub. Divi. Acadie, Petit Rocher, NB E0B 2E0 | 1984-06-06 |
| Fruits, Legumes & Charcuterie So-lo Inc. | 5605 Monkland Street, Montreal, QC H4A 1E2 | 1981-07-27 |
| Cps Fruits and Vegetables Inc. | 1220 Tourigny, Laval, QC H7W 5G8 | 2016-06-30 |
| Fruits P.a. Fruits Inc. | 615 Boul. Dorchester Ouest, Bur. 630, Montreal, QC H3B 1P7 | 1982-07-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Belmont Fruits Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.