Facius Therapeutics (Canada), Inc. (Corporation# 7808640) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 18, 2011.
| Corporation ID | 7808640 |
| Business Number | 819538000 |
| Corporation Name | Facius Therapeutics (Canada), Inc. |
| Registered Office Address |
388 De La Fauvette Rosemere QC J7A 4J7 |
| Incorporation Date | 2011-03-18 |
| Dissolution Date | 2014-01-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Anthony Paul Deasey | 458 Brickworks Lane, Severna Park MD 21146, United States |
| Thomas Lang | 389 Arrowhead Road, Marshfield MA 02050, United States |
| Patrick Frankham | 388 de la Fauvette, Rosmere QC J7A 4J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-18 | current | 388 De La Fauvette, Rosemere, QC J7A 4J7 |
| Name | 2011-03-18 | current | Facius Therapeutics (Canada), Inc. |
| Status | 2014-01-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-08-20 | 2014-01-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-18 | 2013-08-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-01-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-03-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tout Pour Maman Et Papa Inc. | 393, De La Fauvette, RosemГ€re, QC J7A 4J7 | 2009-11-27 |
| 6772641 Canada Inc. | 368 Croissant Du Colibri, RosemГ€re, QC J7A 4J7 | 2007-05-16 |
| 6563678 Canada Inc. | 388 Croissant De La Fauvette, Rosemere, QC J7A 4J7 | 2006-05-08 |
| Entreprises Gray Wilson Inc. | 381 Croissant De La Fauvette, Rosemere, QC J7A 4J7 | 2003-10-28 |
| 3668088 Canada Inc. | 384 Roland-durand, Rosemere, QC J7A 4J7 | 1999-10-05 |
| La Petite UniversitГ© (1998) Inc. | 384 Rue Roland-durand, Rosemere, QC J7A 4J7 | 1998-07-27 |
| Les Entreprises Diane Sabourin Inc. | 384 Roland Durand, RosemГ€re, QC J7A 4J7 | 1992-04-30 |
| Comme Une Idee Inc. | 380 De La Fauvette, ,., Rosemere, QC J7A 4J7 | 1985-08-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Anthony Paul Deasey | 458 Brickworks Lane, Severna Park MD 21146, United States |
| Thomas Lang | 389 Arrowhead Road, Marshfield MA 02050, United States |
| Patrick Frankham | 388 de la Fauvette, Rosmere QC J7A 4J7, Canada |
| City | Rosemere |
| Post Code | J7A 4J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Appili Therapeutics Inc. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | |
| Medicenna Therapeutics Corp. | 2 Bloor St. W, 7th Floor, Toronto, ON M4W 3E2 | |
| Sbt Therapeutics Canada Inc. | 9, Rue Wellington Sud, Bureau 202, Sherbrooke, QC J1H 5C8 | 2014-01-28 |
| Antiradical Therapeutics Canada Inc. | 56a Whitebirch Drive, Rosseau, ON P0C 1J0 | 2019-06-14 |
| Erad Therapeutics Canada Inc. | 6 Cedar Drive, Caledon, ON L7K 1H6 | 2017-02-22 |
| Synapss Therapeutics (canada) Inc. | 1618 Government Street, Victoria, BC V8W 1Z3 | 2020-09-11 |
| Allergy Therapeutics (canada) Ltd. | 200 Bay Street, Suite 2600, Toronto, ON M5J 2J4 | 1998-06-09 |
| Mycovax Therapeutics (canada) Inc. | 277 Lakeshore Road East, Suite 408, Toronto, ON L6J 1H9 | 2001-12-20 |
| Treadwell Therapeutics Canada Inc. | 610 University Avenue, 9th Floor, Room 9-406, Toronto, ON M5G 2M9 | 2018-03-14 |
| Aj Therapeutics Inc. | 7 Sandfield Rd, Toronto, ON M3B 2B5 | 2017-01-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Facius Therapeutics (Canada), Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.