CLINIQUE MEDIC-ELLE INC. (Corporation# 7808143) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2011.
| Corporation ID | 7808143 |
| Business Number | 820116804 |
| Corporation Name | CLINIQUE MEDIC-ELLE INC. |
| Registered Office Address |
1980 Sherbrooke Street West Suite 500 Montreal QC H3H 1E8 |
| Incorporation Date | 2011-03-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Laurent Amram | 11 Minden, Hampstead QC H3X 3V7, Canada |
| Francine GOLDBERG | 2056 de Marlowe Avenue, Montreal QC H4A 3L5, Canada |
| Peter Robitaille | 2056 De Marlowe Avenue, Montreal QC H4A 3L5, Canada |
| Roxanne Bensason | 300 Riverfront Drive, Apt. 21C, Detroit MI 48226, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-01-24 | current | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 500, Montreal, QC H3H 1E8 |
| Address | 2015-12-08 | 2018-01-24 | 800 Place Victoria, Suite 3700, Montreal, QC H4Z 1E9 |
| Address | 2011-03-17 | 2015-12-08 | 1000 De La GauchetiГЁre Street West, Suite 2900, Montreal, QC H3B 4W5 |
| Name | 2011-03-17 | current | CLINIQUE MEDIC-ELLE INC. |
| Status | 2019-08-27 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-08-21 | 2019-08-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-18 | 2019-08-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Location De Flottes Donlen LtÉe | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 400, Montreal, QC H3H 1E8 | 1993-04-15 |
| 2924552 Canada Inc. | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 450, Montreal, QC H3H 1E8 | 1993-05-26 |
| Matto E Pazzo Management Inc. | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 400, Montreal, QC H3H 1E8 | 1996-02-15 |
| Ingredients Precision Inc. | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 400, Montreal, QC H3H 1E8 | 1997-07-07 |
| Loubatco 2 Inc. | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 700, Montreal, QC H3H 1E8 | 1997-12-02 |
| The Nussia and Andre Aisenstadt Foundation | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 440, Montreal, QC H3H 1E8 | 1973-05-23 |
| The Henry and Berenice Kaufmann Foundation | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 900 - Bc15, Montreal, QC H3H 1E8 | 1973-01-22 |
| 88721 Canada Inc. | 1980 Sherbrooke Street West, 10th Floor, Montreal, QC H3H 1E8 | 1978-10-05 |
| Hornet Energy Ltd. | 1980 Sherbrooke Street West, 10th Floor, Montreal, QC H3B 1E8 | |
| The Maurice Pollack Foundation | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 900, Montreal, QC H3H 1E8 | 1955-03-01 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Donlen Canada Fleet Funding Corporation | 1980 Sherbrooke St W., Suite 400, Montreal, QC H3H 1E8 | 2019-12-19 |
| 10079529 Canada Inc. | 900-1980 Street Sherbrooke W, MontrГ©al, QC H3H 1E8 | 2017-01-26 |
| Full Spectrum Measures | 1980 Sherbrooke Street West, Suite 450, Montreal, QC H3H 1E8 | 2016-11-10 |
| Productions Les Fourmis | 3-4335 Avenue Coloniale, MontrГ©al, QC H3H 1E8 | 2015-09-30 |
| J.v.i.d. Fund 2017 Inc. | 800-1980 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3H 1E8 | 2014-03-19 |
| Nos Amours Baseball | 1980 Sherbrooke Street West 10th Floor, Montreal, QC H3H 1E8 | 2013-09-16 |
| 8603006 Canada Inc. | 440-1980, Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3H 1E8 | 2013-08-08 |
| Research Consultants International Fdi, Inc. | 888-1980 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3H 1E8 | 2010-09-04 |
| Iminesco Services Inc. | 1980 Sherbrooke St. W, Suite 711, Montreal, QC H3H 1E8 | 2010-08-05 |
| Shamika Gold Inc. | 1980, Sherbrooke Ouest, Bureau 1100, MontrÉal, QC H3H 1E8 | 2010-01-13 |
| Find all corporations in postal code H3H 1E8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Laurent Amram | 11 Minden, Hampstead QC H3X 3V7, Canada |
| Francine GOLDBERG | 2056 de Marlowe Avenue, Montreal QC H4A 3L5, Canada |
| Peter Robitaille | 2056 De Marlowe Avenue, Montreal QC H4A 3L5, Canada |
| Roxanne Bensason | 300 Riverfront Drive, Apt. 21C, Detroit MI 48226, United States |
| City | Montreal |
| Post Code | H3H 1E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Clinique Metro-medic Inc. | 1253 Guy Street, Montreal, QC H3H 2K5 | 1986-01-10 |
| Clinique Medicale Medic Plus Inc. | 1155 Dorchester West, Suite 820, Montreal, QC H3B 2H7 | 1984-06-18 |
| Clinique Metro-medic Centre-ville Inc. | 100-1538, Rue Sherbrooke Ouest, Montreal, QC H3G 1L5 | 1987-10-28 |
| Mar-elle Fashions Ltd. | 2574 Bourgoin, St. Laurent, QC H4R 2C3 | 1978-10-02 |
| G.o.p. Medic Groupe Conseil Inc. | 5129, Chemin Beaurivage, Beaulac-garthby, QC G0Y 1B0 | 2007-07-04 |
| Elle & Lui Furnitures Ltd. | 7934 Boul. Provencher, St-leonard, QC H1R 2Y5 | 1987-01-22 |
| Ang-elle Holdings Limited | 20746 Gay Cedars, Baie D'urfe, QC H9X 2T4 | 2004-09-15 |
| Ang-elle Holdings Limited | 20746 Rue Gay Cedars, Baie-d'urfГ©, QC H9X 2T4 | |
| Elle & Lui Electronics Ltd. | 6809 Place Pascal-gagnon, Montreal, QC H1P 2V8 | 1990-02-23 |
| Elle & Jane Natural Beauty and Lifestyle Inc. | 445 Boulevard Strathmore, Dorval, QC H9S 2J7 | 2018-09-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on CLINIQUE MEDIC-ELLE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.