Alpha Injection Inc. (Corporation# 7807970) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2011.
| Corporation ID | 7807970 |
| Business Number | 820116200 |
| Corporation Name |
Alpha Injection Inc. Injection Alpha Inc. |
| Registered Office Address |
528 Church Street Beaconsfield QC H9W 3T2 |
| Incorporation Date | 2011-03-17 |
| Dissolution Date | 2014-08-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| John Backman | 528 Church Street, Beaconsfield QC H9W 3T2, Canada |
| John Wall | 526 Church Street, Beaconsfield QC H9W 3T2, Canada |
| Paul Backman | 528 Church Street, Beaconsfield QC H9W 3T2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-17 | current | 528 Church Street, Beaconsfield, QC H9W 3T2 |
| Name | 2011-03-17 | current | Alpha Injection Inc. |
| Name | 2011-03-17 | current | Injection Alpha Inc. |
| Status | 2014-08-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-03-18 | 2014-08-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-14 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2011-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 528 Church Street |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 3T2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7081154 Canada Inc. | 528 Church Street, Beaconsfield, QC H9W 3T2 | 2008-11-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| John Backman | 528 Church Street, Beaconsfield QC H9W 3T2, Canada |
| John Wall | 526 Church Street, Beaconsfield QC H9W 3T2, Canada |
| Paul Backman | 528 Church Street, Beaconsfield QC H9W 3T2, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 3T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'assemblage D'Г‰quipement D'injection P.l.a.i.e. Inc. \injection Kit Assembly P.l.a.i.e. Inc. | 14 Rue De Sanary, Gatineau, QC J8T 7R7 | 2005-08-19 |
| Services Canadiens D'injection De CГ‚bles Inc. | 201-3080, Boulevard Le Carrefour, Laval, QC H7T 2R5 | 2001-06-12 |
| Produits Injection Laurentide Inc. | 11300 Boul. Louis-loranger, Trois-riviГЁres, QC G9B 0T8 | 2012-12-05 |
| Rimplast Injection Ltd. | Route 271, St-ephrem, Cte Beauce, QC G0M 1R0 | 1983-09-29 |
| Restab Moulage Par Injection Inc. | 180 Graveline, St-laurent, QC H4T 1R7 | 1994-01-12 |
| La Cie De Machines De Moulure Par Injection Bmb Inc. | 27 Cherbourg, Kirkland, QC H9H 3W5 | 1984-05-23 |
| Injection Plastique Montreal Inc. | 99 Avenue De Laurentides, Montreal-nord, QC H1H 4B1 | 1986-07-07 |
| Montreal Plastic Injection (m.p.i.) Inc. | 9900 Ave Des Laurentides, Montreal North, QC H1H 4B1 | |
| Injection Diesel Greenfield Park Inc. | 77, Brodeur, St-constant, QC J5A 1X4 | 1979-05-28 |
| Evp Alpha Employer Branding Inc. | 64 Argyle Street, Toronto, ON M6J 1N9 | 2018-08-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Alpha Injection Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.