7807856 CANADA INC. (Corporation# 7807856) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2011.
| Corporation ID | 7807856 |
| Business Number | 820121408 |
| Corporation Name | 7807856 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
7278 Golden Meadow Crt Mississauga ON L5W 0B8 |
| Incorporation Date | 2011-03-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PRINCEBIR SINGH SANDHU | 7278 GOLDEN MEADOW CRT, MISSISSAUGA ON L5W 0B8, Canada |
| JASWANT SINGH SANDHU | 1025 LYNNE RUE, LAVAL QC H7Y 1Z5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-08-24 | current | 7278 Golden Meadow Crt, Mississauga, ON L5W 0B8 |
| Address | 2011-03-17 | 2012-08-24 | 19 Skranda Hill, Brampton, ON L6Y 5G6 |
| Name | 2011-03-17 | current | 7807856 CANADA INC. |
| Status | 2011-03-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-04-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 7278 GOLDEN MEADOW CRT |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 0B8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ibusa Progressive Union of Canada | 7281 Golden Meadow Court, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2020-02-01 |
| 11636359 Canada Inc. | 7284 Golden Meadow Court, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2019-09-19 |
| 11314572 Canada Inc. | 7272 Barbara Ann Court, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2019-03-22 |
| Taj Commodities Inc. | 7338 Golden Meadow Court, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2016-02-05 |
| Virtualera Cloud Consulting Inc. | 7276 Golden Meadow Court, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2016-01-27 |
| N5 Pictures Inc. | 7326 Golden Meadow Court, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2015-08-18 |
| Ensyneron Tech Solutions Inc. | Golden Meadow, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2014-11-27 |
| 8666741 Canada Inc. | 7320 Golden Meadow Crt, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2013-10-18 |
| Dr. Satinder Kaur Saroya Medicine Professional Corporation | 7292 Barbara Ann Court, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2012-02-03 |
| Ingenium Business Solutions Inc. | 7338 Golden Meadow Court, Mississauga, ON L5W 0B8 | 2019-09-03 |
| Find all corporations in postal code L5W 0B8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PRINCEBIR SINGH SANDHU | 7278 GOLDEN MEADOW CRT, MISSISSAUGA ON L5W 0B8, Canada |
| JASWANT SINGH SANDHU | 1025 LYNNE RUE, LAVAL QC H7Y 1Z5, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5W 0B8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7807856 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.