GESTION RICHARD MARCOUX INC. (Corporation# 7729901) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 17, 2010.
| Corporation ID | 7729901 |
| Business Number | 833652209 |
| Corporation Name | GESTION RICHARD MARCOUX INC. |
| Registered Office Address |
186 Avenue Centennial Beaconsfield QC H9W 2J7 |
| Incorporation Date | 2010-12-17 |
| Dissolution Date | 2016-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Frédéric Racine | 186 avenue Centennial, Beaconsfield QC H9W 2J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-12-19 | current | 186 Avenue Centennial, Beaconsfield, QC H9W 2J7 |
| Address | 2010-12-17 | 2016-12-19 | 41 Wilder Penfield, Kirkland, QC H9J 2W5 |
| Name | 2010-12-17 | current | GESTION RICHARD MARCOUX INC. |
| Status | 2016-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-12-17 | 2016-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-12-31 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2010-12-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 186 avenue Centennial |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 2J7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9391231 Canada Inc. | 190, Centennial, Beaconsfield, QC H9W 2J7 | 2015-07-30 |
| 9295925 Canada Inc. | 190 Centennial Avenue, Beaconsfield, QC H9W 2J7 | 2015-05-15 |
| Gestion Saramy Inc. | 186, Centennial Avenue, Beaconsfield, QC H9W 2J7 | 2013-12-31 |
| Blair Mackasey & Company Ltd. | 188 Centennial Ave., Beaconsfield, QC H9W 2J7 | 1978-12-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Frédéric Racine | 186 avenue Centennial, Beaconsfield QC H9W 2J7, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 2J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Isabelle Marcoux Inc. | 26 Avenue Ainslie, Outremont, QC H2V 2Y3 | 2009-12-01 |
| Investissements Richard Marcoux Inc. | 41 Wilder Penfield, Kirkland, QC H9J 2W5 | 2010-12-17 |
| Gestion Richard Laberge Inc. | 255 Route 104, Mont-saint-grÉgoire, QC J0J 1K0 | |
| Immobilier Pa Marcoux Inc. | 350 Saint-hubert Street, MontrГ©al, QC H2Y 4B3 | 2019-02-12 |
| Les Placements Marcoux Et Cornellier Inc. | 999 Rue Marcoux, Granby, QC J2G 8C8 | 1981-09-30 |
| Gestion L&l LtÉe | 14, Rue Émilien-marcoux, Blainville, QC J7C 0B5 | 2019-05-28 |
| Gestion Famille Marcoux Inc. | 4 Rue De Chambord, Blainville, QC J7B 1L1 | |
| Gestion Richard Bordage Inc. | 2905 Boul Losch, Unit 8, St-hubert, QC J3Y 3V6 | 1993-12-16 |
| Richard Marcotte Holdings Inc. | 1000 De La Gauchetiere West, Suite 900, Montreal, QC H3B 4W5 | 1994-10-31 |
| Richard J. Flanagan Management Inc. | 2648 Charlebois Street, Saint-lazare, QC J7T 2C3 | 2006-08-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION RICHARD MARCOUX INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.