Excelsior Homes Inc. (Corporation# 7729588) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 16, 2010.
| Corporation ID | 7729588 |
| Business Number | 838120319 |
| Corporation Name | Excelsior Homes Inc. |
| Registered Office Address |
9200 Dufferin Street #20009 Vaughan ON L4K 0C8 |
| Incorporation Date | 2010-12-16 |
| Dissolution Date | 2014-10-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Roman Znamenski | 9200 Dufferin Street, #20009, Vaughan ON L4K 0C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-16 | current | 9200 Dufferin Street #20009, Vaughan, ON L4K 0C8 |
| Name | 2010-12-16 | current | Excelsior Homes Inc. |
| Status | 2014-10-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-30 | 2014-10-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-12-21 | 2014-05-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-27 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-12-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2012-01-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Effectuality Inc. | 9200 Dufferin St., Po Box 20075, Concord, ON L4K 0C8 | 2000-04-19 |
| Atlas Medical Assessments Inc. | 9200 Dufferin St., Unit 20009, Vaughan, ON L4K 0C8 | 2010-02-26 |
| Dynamic Design & Innovation Inc. | 9200 Dufferin St., Box 20007, Concord, ON L4K 0C8 | 2016-03-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gala Water Systems Inc. | #13- 20 Staffern Drive, Concorde, ON L4K 3H8 | 2003-02-03 |
| Ana Koi Bridal Inc. | 255 Bass Pro Mills Drive, Vaughan, ON L4K 0A2 | 2016-12-12 |
| Grilato Flame Grilled Chicken Halal Incorporated | 3175 Rutherford Road # 9, Concord, ON L4K 0A3 | 2018-12-05 |
| Multibid Inc. | 77-9100 Jane Street, Building L, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2020-07-29 |
| 12011999 Canada Incorporated | 9100 Jane Street Unit 25b, Concord, ON L4K 0A4 | 2020-04-20 |
| Selt Management & Consultancy Inc. | 1513-2916 Highway 7, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-05-23 |
| Cgsm Contracting Inc. | 9100 Jane Street Suite 77, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-03-31 |
| Islamic Society of Vaughan | 47-9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2017-07-28 |
| Wonderqueen Spa Inc. | 15 - 9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2016-02-12 |
| 9246959 Canada Inc. | 9100 Jane Street, Unit 26, Building B, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2015-04-07 |
| Find all corporations in postal code L4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Roman Znamenski | 9200 Dufferin Street, #20009, Vaughan ON L4K 0C8, Canada |
| City | Vaughan |
| Post Code | L4K 0C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Excelsior Solutions D'Г‰chantillons Technologique Inc. | 24 Rue Marchand, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 5P7 | |
| L'excelsior, Compagnie D'assurance-vie | 1901 Yonge Street, Toronto, ON M4S 1Y6 | 1889-08-07 |
| Excelsior Exotic Fruits and Vegetables Inc. | 207 De Cordoue, Laval, QC H7M 4P5 | 2008-07-11 |
| Corp HelicoptГ€re Excelsior | 4740, Marie- Victorin, Varennes, QC J3X 1P7 | 1987-11-20 |
| Excelsior Foods Quebec Inc. | 180 Milvan Dr., Toronto, ON M9L 1Z9 | 2014-02-18 |
| Excelsior Concept Inc. | 445, Rue Guilbault, Longueuil, QC J4H 2V1 | 2011-07-13 |
| Medprodirect Inc. | 6681 Excelsior Court, Mississauga, ON L5T 2J2 | 2005-06-06 |
| Excelsior Contracting and Capital Inc. | 71 Blackwell Dr, Kitchener, ON N2N 1P4 | 2019-08-23 |
| Restaurant Excelsior Inc. | 100 Du Carrefour, St-jerome, QC J7Z 1A1 | 1987-03-16 |
| Excelsior Ehs Consulting Inc. | 147 Adventure Crescent, Toronto, ON L6A 3J1 | 2020-08-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Excelsior Homes Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.