JASE Ventures INC. (Corporation# 7729421) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 16, 2010.
| Corporation ID | 7729421 |
| Business Number | 838119113 |
| Corporation Name | JASE Ventures INC. |
| Registered Office Address |
642 King St W Suite 309 Toronto ON M5V 1M7 |
| Incorporation Date | 2010-12-16 |
| Dissolution Date | 2013-10-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jason Ditkofsky | 18 Yorkville Avenue, Suite 1306, Torono ON M4W 3Y8, Canada |
| Sean Spector | 38 Dan Leckie Way, Suite 519, Toronto ON M5V 2V6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-16 | current | 642 King St W, Suite 309, Toronto, ON M5V 1M7 |
| Name | 2010-12-16 | current | JASE Ventures INC. |
| Status | 2013-10-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-05-17 | 2013-10-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-12-21 | 2013-05-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-10-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-12-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Coral Marketing Group Inc. | 624 King St W, Lower Level, Toronto, ON M5V 1M7 | 2020-08-13 |
| 9387102 Canada Limited | 200-642 King Street West, Toronto, ON M5V 1M7 | 2015-07-30 |
| Bolt Solutions Inc. | 642 King Street W., Suite 233, Toronto, ON M5V 1M7 | 2015-02-24 |
| Thinkfactory Productions Canada Ltd. | 662 King Street West, Suite 304, Toronto, ON M5V 1M7 | 2014-05-01 |
| Wepostsocial.com Inc. | 642 King Street W Unit 104, Toronto, ON M5V 1M7 | 2013-11-27 |
| 42 Ninjas Inc. | 662 King Street West Suite 105, Toronto, ON M5V 1M7 | 2012-12-12 |
| Socialhp.com Media Inc. | 642 King Street Unit 105, Toronto, ON M5V 1M7 | 2012-09-03 |
| Cityblast Media Inc. | 104-642 King St. West, Toronto, ON M5V 1M7 | 2011-06-08 |
| Pinkred Pr Inc. | 642 King Street West #308, Toronto, ON M5V 1M7 | 2010-06-09 |
| Vander Brand Group Inc. | 626 King Street West, Suite 203, Toronto, ON M5V 1M7 | 2010-03-30 |
| Find all corporations in postal code M5V 1M7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jason Ditkofsky | 18 Yorkville Avenue, Suite 1306, Torono ON M4W 3Y8, Canada |
| Sean Spector | 38 Dan Leckie Way, Suite 519, Toronto ON M5V 2V6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 1M7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6882986 Canada Inc. | 532 Jase St., Cornwall, ON K6H 7G4 | 2007-12-01 |
| 11880349 Canada Inc. | 560 Jase Street, Cornwall, ON K6H 7G5 | 2020-02-01 |
| Imprimerie Ad Ventures Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 3315, Montreal, QC H3B 3N2 | |
| Rwr Ventures Ltd. | 215, 5112 - 47th Street, Ne, Calgary, AB T3J 4K3 | |
| Schroder Ventures Associates Inc. | 1800 Mcgill College Avenue, Suite 3000, Montreal, QC H3A 3J6 | 2000-06-12 |
| Jbcs' Entrepreneurial Ventures Inc. | 1206 Parkers Point Road, Gravenhurst, ON P1P 1R2 | 2015-07-03 |
| Brenmark Ventures Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 1900, Montreal, QC H3B 2C3 | 1982-09-16 |
| Capcor Ventures Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 1900, Montreal, QC H3B 2C3 | 1982-09-16 |
| Whitehaven Ventures Gp Inc. | 1595 Boul. Daniel-johnson, Bureau 300, Laval, QC H7V 4C2 | 2018-07-30 |
| Nothing Artificial Ventures Incorporated | 400-77 King Street West, Toronto, ON M5K 0A1 | 2017-11-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on JASE Ventures INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.