COULTHARD INVESTMENTS INC. (Corporation# 7729413) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 16, 2010.
| Corporation ID | 7729413 |
| Business Number | 838544518 |
| Corporation Name | COULTHARD INVESTMENTS INC. |
| Registered Office Address |
1881 128a Street Surrey BC V4A 7H3 |
| Incorporation Date | 2010-12-16 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Brent M. Coulthard | 1881 128A STREET, Surrey BC V4A 7H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-12-16 | current | 1881 128a Street, Surrey, BC V4A 7H3 |
| Address | 2011-06-20 | 2015-12-16 | 12905 14a Avenue, Surrey, BC V4A 1H6 |
| Address | 2010-12-16 | 2011-06-20 | 14164 32nd Avenue, Surrey, BC V4P 2J2 |
| Name | 2010-12-16 | current | COULTHARD INVESTMENTS INC. |
| Status | 2016-07-28 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2010-12-17 | 2016-07-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-12-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-06-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovative Ionizing Technologies Inc. | 859 163a Street, Surrey, BC V4A 0B3 | 2009-09-16 |
| Our Kit and Caboodle Inc. | 15-16337, 15 Ave, Surrey, BC V4A 0C3 | 2019-05-06 |
| Qaseeda Corp. | 130-1959 152nd Street, Suite# 555, Surrey, BC V4A 0C4 | 2020-10-12 |
| Nrp Organics Ltd. | 130 - 1959 152 Street, Surrey, BC V4A 0C4 | 2019-04-17 |
| It7 Networks Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2012-05-22 |
| Sonic Markets Inc. | 130-1959 152 Street, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2012-05-17 |
| Cluster Logic Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2016-09-19 |
| Fiber Logic Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2018-08-01 |
| Jump Parks Canada Inc. | 16104 9th Ave., Surrey, BC V4A 1A6 | 2013-12-09 |
| Canada-china Agriculture Trade Development Council | 13307 Marine Drive, White Rock, BC V4A 1E8 | 2012-04-24 |
| Find all corporations in postal code V4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Brent M. Coulthard | 1881 128A STREET, Surrey BC V4A 7H3, Canada |
| City | Surrey |
| Post Code | V4A 7H3 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + Surrey |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ecoqol Inc. | 41 Coulthard Blvd., Cambridge, ON N1T 2E7 | 2009-07-17 |
| 12393000 Canada Inc. | 33 Coulthard Boulevard, Cambridge, ON N1T 2E7 | 2020-10-04 |
| 9550585 Canada Inc. | 97 Coulthard Blvd, Cambridge, ON N1T 2G1 | 2015-12-15 |
| 8208778 Canada Inc. | 206- Coulthard Blvd., Cambridge, ON N1T 2J6 | 2012-06-04 |
| Serve Millions Ltd. | 173 Coulthard Boulevard, Cambridge, ON N1T 2J5 | 2020-05-03 |
| 8640980 Canada Inc. | 16, Coulthard Boulevard, Cambridge, ON N1T 2E7 | 2013-09-20 |
| 10977870 Canada Inc. | 177 Coulthard Boulevard, Cambridge, ON N1T 2J6 | 2018-09-05 |
| 10256188 Canada Inc. | 161 Coulthard Blvd, Cambridge, ON N1T 2J5 | 2017-05-29 |
| 12268922 Canada Inc. | 201 Coulthard Blvd, Cambridge, ON N1T 2J6 | 2020-08-14 |
| Satellite Sky Solutions Inc. | 40 Coulthard Blvd., Cambridge, ON N1T 2E7 | 2011-11-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on COULTHARD INVESTMENTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.