WORLD COOPERATION PROJECT (Corporation# 7729057) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 10, 2011.
| Corporation ID | 7729057 |
| Business Number | 831282116 |
| Corporation Name | WORLD COOPERATION PROJECT |
| Registered Office Address |
942 Marguerite Ave Ottawa ON K1K 3T8 |
| Incorporation Date | 2011-01-10 |
| Dissolution Date | 2016-06-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MIKE ABDEH | #360-540 5TH AVE NE, CALGARY AB T2E 0L2, Canada |
| AMANDA QUANCE | 179 COBOURG STREET, APT 4, OTTAWA ON K1N 8H4, Canada |
| ANDREW GIBSON | 942 MARGUERITE AVE., OTTAWA ON K1K 3T8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-01-10 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2011-01-10 | current | 942 Marguerite Ave, Ottawa, ON K1K 3T8 |
| Name | 2011-01-10 | current | WORLD COOPERATION PROJECT |
| Status | 2016-06-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-01-29 | 2016-06-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-01-10 | 2016-01-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-27 | Dissolution | Section: 222 |
| 2011-01-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Galileo Msr Inc. | 950 Marguerite Ave, Unit 104, Ottawa, ON K1K 3T8 | 2020-09-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MIKE ABDEH | #360-540 5TH AVE NE, CALGARY AB T2E 0L2, Canada |
| AMANDA QUANCE | 179 COBOURG STREET, APT 4, OTTAWA ON K1N 8H4, Canada |
| ANDREW GIBSON | 942 MARGUERITE AVE., OTTAWA ON K1K 3T8, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1K 3T8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| World Anti-fascist War Memorial Site Cooperation Alliance | 1555 22nd St, West Vancouver, BC V7V 4E1 | 2015-04-11 |
| Atlantic Council for International Cooperation | 2099 Gottingen Street, Suite 210, Halifax, NS B3K 3B2 | 2005-10-05 |
| Canadian Institute of Cooperation and Development of Municipal Affairs Inc. | 1380 Rue Jilford, Suite 206, Montreal, QC | 1976-03-16 |
| Serenitas Foundation for Mutual Cooperation | 250 Chemin De La Pointe-sud, #1502, Verdun, QC H3E 0A8 | 1983-06-30 |
| Agence Communautaire De Cooperation Africaine (acca) | 2141 Thurston Drive, Suite 104, Ottawa, ON K1G 6C9 | 2020-09-21 |
| Conseil De Cooperation Canada - Moyen-orient | 7881 Decarie Blvd, Suite 200, Montreal, QC H4P 2H2 | 1991-03-11 |
| Cooperation Canada - Afrique Du Sud | Station B, P.o.box 1034, Ottawa, ON K1P 5R1 | 1980-06-30 |
| Project World Recovery | 10 Langsdorff Dr, Ajax, ON L1S 7T3 | 2016-12-18 |
| Montreal International Cooperation Agency (a.c.i.m.) Inc. | 4017 Rue Lacombe, Montreal, QC H3T 1M7 | 1983-09-27 |
| Formation, Research and Animation (f.r.a.) Institute for International Cooperation | 9110 Ave. Papineau, Montreal, QC H2M 2C8 | 1973-05-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on WORLD COOPERATION PROJECT.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.