CANTERRA SEEDS HOLDINGS LTD. (Corporation# 7729006) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7729006 |
| Business Number | 885459941 |
| Corporation Name | CANTERRA SEEDS HOLDINGS LTD. |
| Registered Office Address |
1500 - 410 - 22nd Street East Saskatoon SK S7K 5T6 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 8 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOE DALES | 1 PITCARNIE CRESCENT, LONDON ON N6G 4N3, Canada |
| LLOYD AFFLECK | BOX 279, DUNDURN SK S0K 1K0, Canada |
| Jeff Wildeman | 4426 Wolf Willow Place, Regina SK S4V 3L3, Canada |
| Cecile Richard | Rua Pasteur, N 463, 7 Andar, Conjunto 701, Sala C- Bairro Agua Verde, Cuririba, Parana 80250-104, Brazil |
| FRANCOIS ROLLIN | BIOPOLE CLERMONT-LIMAGNE, SAINT-BEAUZIRE 63360, France |
| KRIS MAYERLE | BOX 1180, TISDALE SK S0E 1T0, Canada |
| JAMES WILSON | RURAL ROUTE 1, DARLINGFORD MB R0G 0L0, Canada |
| Tatiana Henry | 5427 Cinque Foil LN, Fort Collins CO 80258, United States |
| SHAUN HANEY | BOX 280, PICTURE BUTTE AB T0K 1V0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-01-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-01-01 | current | 1500 - 410 - 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 |
| Name | 2011-01-01 | current | CANTERRA SEEDS HOLDINGS LTD. |
| Status | 2011-01-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-02 | Restated Articles of Incorporation / Status constitutifs mis Г jours | |
| 2015-05-15 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3526267. |
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 4039661. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-02-28 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2018 | 2017-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-02-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canterra Seeds Holdings Ltd. | 410 -22nd Street E., Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3814742 Canada Ltd. | 1500 - 410 - 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2000-09-25 |
| 4179838 Canada Ltd. | 1500 - 410 - 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2003-07-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cheetah Resources Saskatchewan Corp. | 1500 Saskatoon Square, 410 22 Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2020-08-21 |
| 9781013 Canada Inc. | 830 - 410 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2016-06-06 |
| North Rock Mining Solutions Inc. | 1500 410-22nd St. East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2016-03-30 |
| Virgin Plants Research Inc. | 1500, 410 -22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2013-03-28 |
| Tez Seeds Inc. | 1500 410 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2012-01-02 |
| Fieldsmart Inc. | 1500, 410- 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2011-09-14 |
| 7683154 Canada Corp. | 1500-410-22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2010-11-15 |
| Prime-tech Telecom Services Ltd. | 1500-410, 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2009-07-31 |
| One Earth Farms Investment Corp. | 1500 410 22nd St. E, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2009-02-26 |
| One Earth Farms Gp Corp. | 1500 - 410 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2008-10-21 |
| Find all corporations in postal code S7K 5T6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOE DALES | 1 PITCARNIE CRESCENT, LONDON ON N6G 4N3, Canada |
| LLOYD AFFLECK | BOX 279, DUNDURN SK S0K 1K0, Canada |
| Jeff Wildeman | 4426 Wolf Willow Place, Regina SK S4V 3L3, Canada |
| Cecile Richard | Rua Pasteur, N 463, 7 Andar, Conjunto 701, Sala C- Bairro Agua Verde, Cuririba, Parana 80250-104, Brazil |
| FRANCOIS ROLLIN | BIOPOLE CLERMONT-LIMAGNE, SAINT-BEAUZIRE 63360, France |
| KRIS MAYERLE | BOX 1180, TISDALE SK S0E 1T0, Canada |
| JAMES WILSON | RURAL ROUTE 1, DARLINGFORD MB R0G 0L0, Canada |
| Tatiana Henry | 5427 Cinque Foil LN, Fort Collins CO 80258, United States |
| SHAUN HANEY | BOX 280, PICTURE BUTTE AB T0K 1V0, Canada |
| City | SASKATOON |
| Post Code | S7K 5T6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canterra Seeds Ltd. | 410 22nd Street E, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1989-02-24 |
| Canterra Seeds (2002) Ltd. | 410 - 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 2002-04-05 |
| L'energie Canterra Ltee | 707 8th Avenue S W, 39th Floor, Calgary, AB T2P 1H5 | |
| L'energie Canterra Ltee | 505 5th Street S.w., Box 1051, Calgary, AB T2P 2K7 | |
| L'energie Canterra Ltee | 505 5th Street S.w., Suite 1400 Box 1051, Calgary, AB T2P 2K7 | 1963-12-30 |
| Canterra Project Management Inc. | 3767 Boul. Thimens, Suite 270, Saint-laurent, QC H4R 1W4 | 1998-06-30 |
| Canterra Tower Holdings Inc. | One University Avenue, Suite 400, Toronto, ON M5J 2P1 | 1995-03-20 |
| Shamrock Seeds Ltd. | 1345 Kenaston Boulevard, Winnipeg, MB R3P 2P2 | |
| Walker Seeds Ltd. | 1345 Kenaston Boulevard, Winnipeg, MB R3P 2P2 | |
| Duncan Seeds Ltd. | 1345 Kenaston Boulevard, Winnipeg, MB R3P 2P2 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANTERRA SEEDS HOLDINGS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.