TW INSURANCE BROKERS INC. (Corporation# 7728972) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7728972 |
| Business Number | 835755323 |
| Corporation Name | TW INSURANCE BROKERS INC. |
| Registered Office Address |
125 Northfield Drive West P O Box 218 Waterloo ON N2J 3Z9 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Anne Lavoie | 290 Dupuis Street, 4th Floor, Ottawa ON K1L 1B5, Canada |
| David Church | 65 St. Clair Ave. East, Suite 400, Toronto ON M4T 2Y8, Canada |
| Chris Floyd | 103-215 Victoria Street South, Kitchener ON N2G 4Z7, Canada |
| Pierre Côté | 60 Mobile Drive, Toronto ON M4A 2P3, Canada |
| JIM SPRAY | 60 MOBILE DRIVE, TORONTO ON M4A 2P3, Canada |
| Derek Hulse | 136 Isabella Street, Toronto ON M4Y 0B5, Canada |
| Sharon O'Halloran | 136 Isabella Street, Toronto ON M4Y 0B5, Canada |
| Vic Medland | 125 Northfield Drive West, Waterloo ON N2L 6K4, Canada |
| Tom Doyle | 65 St. Clair Ave. East, Toronto ON M4T 2Y8, Canada |
| Pierre Léonard | 290 Dupuis Street, 4th Floor, Ottawa ON K1L 1B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-01-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-01-05 | current | 125 Northfield Drive West, P O Box 218, Waterloo, ON N2J 3Z9 |
| Name | 2011-01-05 | current | TW INSURANCE BROKERS INC. |
| Status | 2011-01-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-01-05 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 6651194. |
| 2011-01-05 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 7728964. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-05-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-05-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-03-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tw Insurance Brokers Inc. | 125 Northfield Drive West, P.o. Box 218, Waterloo, ON N2J 3Z9 | 2006-11-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tw Insurance Brokers Inc. | 125 Northfield Drive West, P.o. Box 218, Waterloo, ON N2J 3Z9 | 2006-11-02 |
| Curo Claims Services Inc. | 125 Northfield Drive West, P.o. Box 218, Waterloo, ON N2J 3Z9 | 2008-02-28 |
| 7728964 Canada Ltd. | 125 Northfield Drive West, P O Box 218, Waterloo, ON N2J 3Z9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11453530 Canada Corporation | 387 Tealby Crescent, Waterloo, ON N2J 0A1 | 2019-06-07 |
| Boston Terrier Rescue Canada | 50 Weber St., N, Box 55008, Waterloo, ON N2J 0A5 | 2009-04-24 |
| Egocorp Inc. | 42 Bridgeport Road East, Unit 3, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2019-06-01 |
| Compendium Nancial Inc. | Unit 2 - 42 Bridgeport Road East, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2017-08-21 |
| 9382917 Canada Inc. | Unit 2 - 42 Bridgeport Rd E, C/o - Compendium Nancial, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2015-07-27 |
| Shoptrav Ltd. | Unit 2, 42 Bridgeport Rd East, Waterloo, ON N2J 0B3 | 2016-11-07 |
| Ohzone E-commerce Corporation | 404-328 Regina St North, Waterloo, ON N2J 0B5 | 2013-10-24 |
| 10959936 Canada Inc. | 206-188 King Stsouth, Waterloo, ON N2J 0C6 | 2018-08-23 |
| 9996192 Canada Inc. | 511-188 King Street South, Waterloo, ON N2J 0C6 | 2016-11-23 |
| Interiors By Amanda Duggan Inc. | 188 King Street South, Suite 511, Waterloo, ON N2J 0C6 | 2014-04-16 |
| Find all corporations in postal code N2J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Anne Lavoie | 290 Dupuis Street, 4th Floor, Ottawa ON K1L 1B5, Canada |
| David Church | 65 St. Clair Ave. East, Suite 400, Toronto ON M4T 2Y8, Canada |
| Chris Floyd | 103-215 Victoria Street South, Kitchener ON N2G 4Z7, Canada |
| Pierre Côté | 60 Mobile Drive, Toronto ON M4A 2P3, Canada |
| JIM SPRAY | 60 MOBILE DRIVE, TORONTO ON M4A 2P3, Canada |
| Derek Hulse | 136 Isabella Street, Toronto ON M4Y 0B5, Canada |
| Sharon O'Halloran | 136 Isabella Street, Toronto ON M4Y 0B5, Canada |
| Vic Medland | 125 Northfield Drive West, Waterloo ON N2L 6K4, Canada |
| Tom Doyle | 65 St. Clair Ave. East, Toronto ON M4T 2Y8, Canada |
| Pierre Léonard | 290 Dupuis Street, 4th Floor, Ottawa ON K1L 1B5, Canada |
| City | WATERLOO |
| Post Code | N2J 3Z9 |
| Category | insurance |
| Category + City | insurance + WATERLOO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Parklane Insurance Brokers Inc. | 600, 12220 Stony Plain Road, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| Cantrust Insurance Brokers Ltd. | 2462 Ware Crescent Nw, Edmonton, AB T6W 2M7 | |
| Mutual Aid Insurance Brokers Company Inc. | 181 Bay Street, Suite 4400, Brookfield Place, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Ranger Insurance Brokers Ltd. | 724-240 Graham Avenue, Winnipeg, MB R3C 0J7 | |
| Cleary & Associates Insurance Brokers Ltd. | 1050 Morrison Drive, 3rd Floor, Ottawa, ON K2H 8K7 | |
| Eric Mclean Insurance Brokers Inc. | 1050 Morrison Drive, 3rd Floor, Ottawa, ON K2H 8K7 | |
| Stevenson and Hunt Insurance Brokers Limited | 250 York Street, Suite 400, London, ON N6A 6K2 | |
| Stevenson and Hunt Insurance Brokers (toronto) Limited | 250 York Street, Suite 400, London, ON N6A 6K2 | |
| Ishield Insurance Brokers Ltd. | 9b - 843, King St. W, Oshawa, ON L1J 2L4 | 2019-07-17 |
| Mj Insurance Brokers Ltd. | 38 Atchison Drive, Caledon, ON L7C 3R5 | 2018-06-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on TW INSURANCE BROKERS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.