KLINIK DENTAIRE LABERGE NOLET INC. (Corporation# 7728735) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7728735 |
| Business Number | 834138695 |
| Corporation Name | KLINIK DENTAIRE LABERGE NOLET INC. |
| Registered Office Address |
213 Boulevard Brien Repentigny QC J6A 6M4 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAUDE NOLET | 2308 RUE CHENONCEAU, MASCOUCHE QC J7K 0C9, Canada |
| JEAN-LUC LABERGE | 61, rue de Lindoso, Blainville QC J7B 1Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-01-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-01-01 | current | 213 Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 6M4 |
| Name | 2013-07-01 | current | KLINIK DENTAIRE LABERGE NOLET INC. |
| Name | 2011-01-01 | 2013-07-01 | CLINIQUE DENTAIRE NOLET INC. |
| Status | 2010-12-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-07-01 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 4495918. |
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 4495926. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-05-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-06-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-06-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 213 BOULEVARD BRIEN |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 6M4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Clinique Dentaire Nolet Inc. | 213 Boulevard Brien, Bureau 201, Repentigny, QC J6A 6M4 | 2008-10-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8141762 Canada Inc. | 225, Boulevard Brien, RГ©pentigny, QC J6A 6M4 | 2012-03-15 |
| Pasqual Boucher TÉlÉcom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 6M4 | 2005-04-04 |
| 9085327 Canada Inc. | 225 Boul. Brien, Repentigny, QC J6A 6M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MAUDE NOLET | 2308 RUE CHENONCEAU, MASCOUCHE QC J7K 0C9, Canada |
| JEAN-LUC LABERGE | 61, rue de Lindoso, Blainville QC J7B 1Z7, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A 6M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Clinique Dentaire Nolet Inc. | 213 Boulevard Brien, Bureau 201, Repentigny, QC J6A 6M4 | 2008-10-23 |
| Laberge & Laberge Ltee | 1 Rue Laberge, St-felicien, QC G0W 2N0 | 1978-04-25 |
| F.r. Laberge Holding Inc. | 4500 Promenade Paton, Suite 1202, Chomedey, Laval, QC H7W 4Y6 | 1980-06-19 |
| SociГ©tГ© Conseil J.r. Laberge Inc. | 280 Av. Dorval Bureau 207, Dorval, QC H9S 3H4 | 2000-02-10 |
| Confidence Klinik Inc. | 1283 Huntington Circle, Peterborough, ON K9K 2B1 | 2019-10-22 |
| Gadget Klinik Inc. | 7482 Discus Crescent, Mississauga, ON L4T 2V3 | 2020-08-19 |
| Mobile Klinik Centres Canada Limited | 169 Greber Boulevard, Gatineau, QC J8T 3R1 | 2015-11-28 |
| Gestion Richard Laberge Inc. | 255 Route 104, Mont-saint-grÉgoire, QC J0J 1K0 | |
| 4037774 Canada Inc. | 3135 Rue Nolet, Brossard, QC J4Y 1Z7 | 2002-03-29 |
| Gestion Nolet Inc. | 2308 Rue Chenonceau, Mascouche, QC J7K 0C9 | 2008-10-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on KLINIK DENTAIRE LABERGE NOLET INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.