AUTOCANADA INC. (Corporation# 7728719) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7728719 |
| Business Number | 841366057 |
| Corporation Name | AUTOCANADA INC. |
| Registered Office Address |
#1900, 520 - 3rd Avenue Sw. Calgary AB T2P 0R3 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ELIAS OLMETA | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| RHONDA ENGLISH | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| LEE MATHESON | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| STEPHEN GREEN | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| PAUL ANTONY | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| DENNIS DESROSIERS | 14, STAVE CRESCENT, RICHMOND HILL ON L4C 9K4, Canada |
| BARRY JAMES | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-01-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-01-01 | current | #1900, 520 - 3rd Avenue Sw., Calgary, AB T2P 0R3 |
| Name | 2011-01-01 | current | AUTOCANADA INC. |
| Status | 2011-01-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 4299680. |
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 7268653. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-05-03 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2019 | 2018-05-04 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2018 | 2017-05-05 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Autocanada Inc. | Borden Ladner Gervais LLP, #1900, 520 - 3rd Avenue S.w., Calgary, AB T2P 0R3 | 2009-10-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12064090 Canada Inc. | Suite 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2020-05-15 |
| Meet The Greek Inc. | 270-520 3 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2020-01-10 |
| Sicamous Tourism Inc. | 1900, 520 3rd Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 0R3 | 2019-12-02 |
| Scandinave Spa Calgary Inc. | 1900-520 3rd Ave Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2019-07-18 |
| Smart Hive Properties Inc. | 1900, 520 - 3 Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 0R3 | 2019-01-25 |
| Directher Network | 1900, 520 3 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2019-01-03 |
| Bitnationalex Inc. | 520 3 Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 0R3 | 2018-08-08 |
| Bitnational Otc Inc. | 1900, 520- 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2018-08-08 |
| Digitalctrl Inc. | #1900, 520 - 3 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2017-11-03 |
| 10034622 Canada Inc. | 1900, 520 - 3rd Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 0R3 | 2016-12-22 |
| Find all corporations in postal code T2P 0R3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ELIAS OLMETA | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| RHONDA ENGLISH | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| LEE MATHESON | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| STEPHEN GREEN | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| PAUL ANTONY | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| DENNIS DESROSIERS | 14, STAVE CRESCENT, RICHMOND HILL ON L4C 9K4, Canada |
| BARRY JAMES | 200, 15511 - 123 Avenue NW, Edmonton AB T5V 0C3, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2P 0R3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Autocanada Gpv Gp Inc. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2012-10-01 |
| Autocanada K Gp Inc. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2010-06-10 |
| Autocanada M Gp Inc. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2017-02-21 |
| Autocanada Chlwk Gp Inc. | #1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2011-05-12 |
| Autocanada Abtfd Gp Inc. | #1900, 520- 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2011-05-12 |
| Autocanada Collision Gp Inc. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2019-10-23 |
| Autocanada M Holdings Inc. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2017-10-11 |
| Autocanada Tdc Motors Gp Inc. | #1200, 200 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 3L6 | 2006-03-16 |
| Autocanada Mr Motors Gp Inc. | #1200, 200 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 3L6 | 2006-03-16 |
| Autocanada Saskatoon Rightride Gp Inc. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2019-08-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on AUTOCANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.