Geofirma Engineering Ltd. (Corporation# 7728611) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7728611 |
| Business Number | 861308013 |
| Corporation Name | Geofirma Engineering Ltd. |
| Registered Office Address |
1, Raymond Street Suite 200 Ottawa ON K1R 1A2 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Glen Briscoe | 2020 Blakeney Road, Pakenham ON K0A 2X0, Canada |
| JOHN AVIS | 39-121, BUELL STREET, OTTAWA ON K1Z 7E7, Canada |
| Sean Sterling | 1990 Old Second Line Road, Ottawa ON K2K 1X7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-23 | current | 1, Raymond Street, Suite 200, Ottawa, ON K1R 1A2 |
| Name | 2011-01-17 | current | Geofirma Engineering Ltd. |
| Name | 2010-12-23 | 2011-01-17 | Intera Engineering Ltd. |
| Status | 2010-12-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-08-18 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2011-01-17 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2010-12-23 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3968669. |
| 2010-12-23 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 7723300. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-02-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-02-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7723300 Canada Ltd. | 1 Raymond Street, Suite 200, Ottawa, ON K1R 1A2 | 2010-12-10 |
| Intera Engineering Ltd. | 1 Raymond Street, Suite 200, Ottawa, ON K1R 1A2 | 2001-11-07 |
| Comtest Communications Products Ltd. | One Raymond Street, Ottawa, ON K1R 1A2 | |
| Comtest Instruments Limited | One Raymond Street, Ottawa, ON K1R 1A2 | 1981-06-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Crystal Saphir Corporation | 445 Laurier Ave W, Unit 505, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-04-20 |
| Her Cannabis, Inc. | 703-445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2019-11-15 |
| Foodread Inc. | #302 - 445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2019-02-25 |
| First Mover Consulting Inc. | 2301-445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2017-08-16 |
| Gladstone Consulting Group Ltd. | 2301-445 Laurier Ave W, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2015-12-21 |
| Lyon Circle Enterprises Inc. | 1601 - 445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2010-10-19 |
| Today Media Inc. | 445 Laurier Avenue West, Suite 2301, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2017-05-18 |
| Rj-b3 Consulting Inc. | 445 Laurier Avenue West, Apartment 501, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2018-01-18 |
| 11894471 Canada Inc. | 445 Laurier Avenue West, Unit 1202, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-02-10 |
| Zamley Corp. | 445 Laurier Ave W, Unit 703, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-04-27 |
| Find all corporations in postal code K1R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Glen Briscoe | 2020 Blakeney Road, Pakenham ON K0A 2X0, Canada |
| JOHN AVIS | 39-121, BUELL STREET, OTTAWA ON K1Z 7E7, Canada |
| Sean Sterling | 1990 Old Second Line Road, Ottawa ON K2K 1X7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1R 1A2 |
| Category | engineering |
| Category + City | engineering + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Data Sciences Engineering Corp. | 17816 - 105 Ave Nw, C/o: Alpha Adroit Engineering Ltd., Edmonton, AB T5S 2H5 | 2019-12-12 |
| Yeg Engineering Group Inc. | 4311 Savaryn Drive Sw, Edmonton, AB T6X 2E8 | |
| Lri Engineering Inc. | 170 University Avenue, 3rd Floor, Toronto, ON M5H 3B3 | |
| David Mcmanus Engineering Ltd. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Tech-met Engineering Ltee | 80 Milner Avenue, Unit 9, Scarborough, ON M1S 3P8 | 1980-01-09 |
| Ingenious Engineering Solutions Ltd. | 27 Ludgate Drive, Etobicoke, ON M9W 2Y2 | |
| Geospec Engineering Ltd. | 16f- 1600 Rene-levesque West, Montreal, QC H3H 1P9 | |
| Conquest Engineering Ltd. | 1505 Barrington Street, Suite 901, Halifax, NS B3J 3K5 | |
| Ricor Engineering Ltd. | 130 Dufferin Avenue, Suite 1400, London, ON N6A 5R2 | |
| Levelton Engineering Ltd. | 16f- 1600 Rene-levesque West, Montreal, QC H3H 1P9 |
Please comment or provide details below to improve the information on Geofirma Engineering Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.