CANAVIA TRANSIT INC. (Corporation# 772844) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 14, 1978.
| Corporation ID | 772844 |
| Corporation Name | CANAVIA TRANSIT INC. |
| Registered Office Address |
1 Place Ville Marie Suite 3411 Montreal QC H3B 3N7 |
| Incorporation Date | 1978-11-14 |
| Dissolution Date | 1983-10-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROSS A. BRADLEY | 2107 GREY AVE, MONTREAL QC H4A 3N3, Canada |
| IZETTE R. RHONE | 87 HAMILTON STREET, TORONTO ON M4M 2C7, Canada |
| CAPT FLOYD TAI | 5211 NORTHWEST 26TH STREET APT 252, LAUDERHILL 33313, United States |
| JOHN GILMORE | 2070 DEMAISONNEUVE WEST APT. 104, MONTREAL QC H3H 1K8, Canada |
| ALLAN MCLEAN | 1K BELLEVUE JARDIN BLAINVILLE, STE THERESE QC J7E 2C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-11-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-11-13 | 1978-11-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-11-14 | current | 1 Place Ville Marie, Suite 3411, Montreal, QC H3B 3N7 |
| Name | 1978-11-14 | current | CANAVIA TRANSIT INC. |
| Status | 1983-10-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-03 | 1983-10-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-11-14 | 1983-06-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-10-14 | Dissolution | |
| 1978-11-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 93400 Canada Ltd. | 1 Place Ville Marie, Suite 3421, Montreal, QC H3B 3N6 | 1979-08-08 |
| Bonomelli Canada Inc. | 1 Place Ville Marie, Bur. 3411, Montreal, QC H3B 2N7 | 1979-08-20 |
| Sencore Instruments Electroniques Canada Ltee | 1 Place Ville Marie, Suite 4000, Montreal, QC H3B 4M4 | 1979-08-20 |
| 93469 Canada Limited | 1 Place Ville Marie, Suite 3725, Montreal, QC H3B 3P4 | |
| Ratannico Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 2707, Montreal, QC | 1979-09-05 |
| Cherbourg Management Ltd. | 1 Place Ville Marie, Suite 3635, Montreal, QC H3B 3P3 | 1979-09-12 |
| Amenagements Terval (lac St-jean) Ltee | 1 Place Ville Marie, Suite 3635, Montreal, QC H3B 3P3 | 1979-09-17 |
| 94119 Canada Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 3635, Montreal, QC H3B 3P3 | 1979-09-17 |
| Amer Sport International Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 3725, Montreal, QC H3B 3P4 | 1979-09-18 |
| 94184 Canada Ltee/ltd. | 1 Place Ville Marie, Suite 3201, Montreal, QC | 1979-09-20 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Introspective Systems Limited | 1 Place Ville Marie Station B, P.o.box 38, Montreal, QC H3B 3N7 | 1974-05-23 |
| Don Parker Mfg. Ltd. | 1 Place Ville Marie, Suite 3411, Montreal, ON H3B 3N7 | |
| Aeg-telefunken Interfinance D'outre-mer Limitee | 1 Place Ville Marie, Suite 3411, Montreal 113, QC H3B 3N7 | 1964-01-31 |
| Globanex Enterprises Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 3144, Montreal, QC H3B 3N7 | 1983-06-22 |
| Bamburi Tankers Holdings Limited | 1 Place Ville Marie, Suite 3411, Montreal 113, QC H3B 3N7 | 1963-10-15 |
| City Center Airways Limited | 1 Place Ville Marie, Suite 3411, Montraeal, QC H3B 3N7 | 1969-02-28 |
| Gorlanac Investments Limited | 1 Place Ville Marie, Suite 3411, Montreal 113, QC H3B 3N7 | 1955-02-22 |
| H.r.g. Data Ltd. | 1 Place Ville Marie, Suite 3411, Montreal, QC H3B 3N7 | 1971-11-29 |
| Les Associes Gabbro Consultants En Education Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 3411, Montreal, QC H3B 3N7 | 1980-03-28 |
| 103214 Canada Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 3411, Montreal, QC H3B 3N7 | 1980-12-18 |
| Find all corporations in postal code H3B3N7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROSS A. BRADLEY | 2107 GREY AVE, MONTREAL QC H4A 3N3, Canada |
| IZETTE R. RHONE | 87 HAMILTON STREET, TORONTO ON M4M 2C7, Canada |
| CAPT FLOYD TAI | 5211 NORTHWEST 26TH STREET APT 252, LAUDERHILL 33313, United States |
| JOHN GILMORE | 2070 DEMAISONNEUVE WEST APT. 104, MONTREAL QC H3H 1K8, Canada |
| ALLAN MCLEAN | 1K BELLEVUE JARDIN BLAINVILLE, STE THERESE QC J7E 2C2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3B3N7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Navigation Canavia Ltee | 981 Pierre Dupuy, Suite 124, Longueuil, QC J4K 1A1 | 1986-03-14 |
| SystГ€mes De Transit Pan-acc Inc. | 1800 Hymus Blvd, Dorval, QC H9P 2N6 | 1989-03-01 |
| Controle Du Transit Inc. | 5525 Plamondon Blvd., App. 215, St-lambert, QC J4S 1W4 | 1980-03-26 |
| Le Groupe De Dessin Transit Tdg Inc. | 112 Waterside Drive, Mississauga, ON L5G 4T8 | 1989-10-16 |
| Transit Du-roy Inc. | 8801 Trans-canada Hwy, Suite 500, Saint-laurent, QC H4S 1Z6 | |
| Les Modes Transit Inc. | 625 President-kennedy Avenue, Suite 903, Montreal, QC H3A 1K2 | 1981-06-01 |
| Monkokodi Transit Inc. | 4110, Rue Steinberg, MontrГ©al, QC H4R 2G7 | |
| Enveloppe Transit Inc. | 7213 Rue Cordner, Lasalle, QC H8N 2J7 | 1986-03-27 |
| La Compagnie D'assurance Transit | 250 Bloor St. East, Suite 1201, Toronto, ON M4W 3K8 | 1980-07-18 |
| Transit Sorting Center (1) Inc. | 1275 North Service Road West, Suite 700, Oakville, QC L6M 3G4 | 1987-05-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANAVIA TRANSIT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.