IAMGOLD CORPORATION (Corporation# 7728425) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7728425 |
| Business Number | 126412725 |
| Corporation Name | IAMGOLD CORPORATION |
| Registered Office Address |
401 Bay Street Suite 3200 Toronto ON M5H 2Y4 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WILLIAM D PUGLIESE | 20 WOODSEND CRESCENT, AURORA ON L4G 6W6, Canada |
| STEPHEN J.J. LETWIN | 401 QUEEN QUAY, UNIT 603, TORONTO ON M5V 2Y2, Canada |
| DERK BULLOCK | 29 GOLF CLUB CRESCENT, RR#3, FENELON FALLS ON K0M 1N0, Canada |
| JOHN THOMAS SHAW | 18 BOLWARRA CRESCENT, CASTLLE HILL NSW 2154, Australia |
| ROBERT W. DENGLER | 512 QUAIL RIDGE DRIVE, AURORA ON L4G 0L5, Canada |
| MAHENDRA NAIK | 17 CALDERBRIDGE CRESCENT, MARKHAM ON L3R 9M9, Canada |
| PETER CLARK JONES | 3 - 137 STONECREEK ROAD, CANMORE AB T1W 3A6, Canada |
| JOHN EDWARD CALDWELL | 26 YORK RIDGE ROAD, NORTH YORK ON M2P 1R7, Canada |
| DONALD K. CHARTER | 36 STRATH AVENUE, ETOBICOKE ON M8X 1R3, Canada |
| GUY DUFRESNE | 1042 RUE CHARCOT, PENTHOUSE 8, BOUCHERVILLE QC J4B 8R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-01-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-01-01 | current | 401 Bay Street, Suite 3200, Toronto, ON M5H 2Y4 |
| Name | 2011-01-01 | current | IAMGOLD CORPORATION |
| Status | 2011-03-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2011-01-06 | 2011-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 4213173. |
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 7728417. |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Iamgold Corporation | 2820 14th Avenue, Markham, ON L3R 0S9 | 1990-03-27 |
| Iamgold Corporation | 401 Bay Street Suite 3200, Po Box 153, Toronto, ON M5H 2Y4 | |
| Iamgold Corporation | 220 Bay Street, 5th Floor, Toronto, ON M5J 2W4 | |
| Iamgold Corporation | 401 Bay Street, Suite 3200, Toronto, ON M5H 2Y4 | |
| Iamgold Corporation | 401 Bay Street, Suite 3200, Toronto, ON M5H 2Y4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Societe De Financement Des Ventes Compagnie De La Baie D'hudson Limitee | 401 Bay Street, Suite 500, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1960-06-27 |
| 3621669 Canada Inc. | 401 Bay Street, 29th Floor, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1999-05-25 |
| T.e. Financial Consultants Ltd. | 401 Bay Street, Suite 2900, Toronto, ON M5H 2Y4 | |
| Brazil-canada Chamber of Commerce | 401 Bay Street, Suite 1640, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1973-11-15 |
| Three Icons Exhibitions | 401 Bay Street, Suite 500, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2002-03-28 |
| Hudson's Bay Company | 401 Bay Street, Suite 500, Toronto, ON M5H 2Y4 | |
| Hudson's Bay Company | 401 Bay Street, Suite 500, Toronto, ON M5H 2Y4 | |
| 4400011 Canada Inc. | 401 Bay Street, Ste. 500, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2006-12-15 |
| Terex Resources Limited | 401 Bay Street, Suite 3200, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2004-01-08 |
| Tembo Energy Inc. | 401 Bay Street, Suite 2828, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2006-06-15 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Almehri Capital Inc. | 401 Bay St, 16 Floor, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2020-08-07 |
| Carlisle Mine Infrastructures Limited | 2702-401 Bay Street, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2020-03-03 |
| Rayova Fintech Corp. | Suite 2702, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2019-12-18 |
| 10546658 Canada Inc. | Simpson Tower | 401 Bay Street, Suite 1515 | Mailbox #55, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2017-12-19 |
| Advocates for The Rule of Law | 401 Bay Street, Suite 2600, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2017-09-06 |
| Wealhouse Real Estate Gp Inc. | 401 Bay Street, Suite 2404, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2017-08-16 |
| Platinum Luxury Auctions, Inc. | 401 Bay Street 16th Floor, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2017-08-03 |
| 10187194 Canada Inc. | 1515-401 Bay St, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2017-04-10 |
| Curogens Inc. | 401 Bay Street, 16th Floor, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2016-05-18 |
| 9581189 Canada Inc. | Suite 2702, 401 Bay Street, Toronto, ON M5H 2Y4 | 2016-01-12 |
| Find all corporations in postal code M5H 2Y4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WILLIAM D PUGLIESE | 20 WOODSEND CRESCENT, AURORA ON L4G 6W6, Canada |
| STEPHEN J.J. LETWIN | 401 QUEEN QUAY, UNIT 603, TORONTO ON M5V 2Y2, Canada |
| DERK BULLOCK | 29 GOLF CLUB CRESCENT, RR#3, FENELON FALLS ON K0M 1N0, Canada |
| JOHN THOMAS SHAW | 18 BOLWARRA CRESCENT, CASTLLE HILL NSW 2154, Australia |
| ROBERT W. DENGLER | 512 QUAIL RIDGE DRIVE, AURORA ON L4G 0L5, Canada |
| MAHENDRA NAIK | 17 CALDERBRIDGE CRESCENT, MARKHAM ON L3R 9M9, Canada |
| PETER CLARK JONES | 3 - 137 STONECREEK ROAD, CANMORE AB T1W 3A6, Canada |
| JOHN EDWARD CALDWELL | 26 YORK RIDGE ROAD, NORTH YORK ON M2P 1R7, Canada |
| DONALD K. CHARTER | 36 STRATH AVENUE, ETOBICOKE ON M8X 1R3, Canada |
| GUY DUFRESNE | 1042 RUE CHARCOT, PENTHOUSE 8, BOUCHERVILLE QC J4B 8R4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H 2Y4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Iamgold-quÉbec Inc. | 1111 Saint-charles Street West, Suite 750, Longueuil, QC J4K 5G3 | |
| Les Services De Gestion Iamgold Inc. | 1111 Rue St-charles Ouest, Tour Est, Bureau 750, Longueuil, QC J4K 5G4 | 1994-07-28 |
| Iamgold Burkina Faso Inc. | 401 Bay Street, Suite 3200, Toronto, ON M5H 2Y4 | |
| Iamgold Burkina Faso Inc. | 401, Bay Street, Suite 3200, P. O. Box 153, Toronto, ON M5H 2Y4 | |
| 7706278 Canada Inc. | 401 Bay Street - Suite 3200, Toronto, ON M5H 2Y4 | |
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Corporation Corniche Irlandaise | 110 Du Grand-tronc, Quebec, QC | 1990-03-23 |
| Les Outils D'apprentissage Corporation | 4 Costello Avenue, Ottawa, ON K2H 7C4 | 1995-09-07 |
| 780 Leasing Corporation | 2040 Dagenais Blvd. West, Laval, QC H7L 5W2 | 2019-06-03 |
| Green Municipal Corporation | 24 Clarence Street, Ottawa, ON K1N 5P3 | 2003-10-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on IAMGOLD CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.