GENIVAR ONTARIO INC. (Corporation# 7728344) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7728344 |
| Business Number | 123280208 |
| Corporation Name |
GENIVAR ONTARIO INC. - |
| Registered Office Address |
1600 RenÉ-lÉvesque Blvd. West 16th Floor Montreal QC H3H 1P9 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARCEL BOUCHER | 234 PAPINEAU, REPENTIGNY QC J6A 6Z2, Canada |
| PIERRE SHOIRY | 326 PORTLAND STREET, MONT-ROYAL QC H3R 1V5, Canada |
| MARC RIVARD | 724 PRINCESS LOUISE, ORLEANS ON K4A 3G4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-20 | current | 1600 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, 16th Floor, Montreal, QC H3H 1P9 |
| Name | 2010-12-20 | current | GENIVAR ONTARIO INC. |
| Name | 2010-12-20 | current | - |
| Status | 2011-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2010-12-20 | 2011-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-12-20 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Address | 1600 RENÉ-LÉVESQUE BLVD. WEST |
| City | MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3H 1P9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wsp Canada Inc. | 1600 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, 16th Floor, MontrÉal, QC H3H 1P9 | |
| Genivar Inc. | 1600 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, 16th Floor, Montreal, QC H3H 1P9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wsp Inc. | 1600 Boul. RenГ©-lГ©vesque West, 11th Floor, MontrГ©al, QC H3H 1P9 | 2019-05-09 |
| Wsp Latin America Holdings Inc. | 11f-1600 RenГ©-lГ©vesque West, MontrГ©al, QC H3H 1P9 | 2016-04-04 |
| Wsp Group Consulting Inc. | 16-1600 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, Montreal, QC H3H 1P9 | 2013-11-14 |
| 7247923 Canada Inc. | 1600 RenГ©-lГ©vesque Boulevard West, 11th Floor, Montreal, QC H3H 1P9 | 2009-10-01 |
| 4432011 Canada Inc. | 1600 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, 16th Floor, Montreal, QC H3H 1P9 | 2007-09-05 |
| Genivar Gp Inc. | 1600 Boul. Rene-lГ©vesque Ouest, 16th Floor, Montreal, QC H3H 1P9 | 2006-03-31 |
| 6200478 Canada Inc. | 1600, Boul. RenÉ-lÉvesque Ouest, Bureau 1410, MontrÉal, QC H3H 1P9 | 2004-02-27 |
| KtÊma Inc. | 1600 RenÉ-lÉvesque Blvd., Suite 140, Montreal, Quebec, QC H3H 1P9 | 2000-06-01 |
| Sofima International Inc. | 1600 RenÉ-lÉvesque Ouest, Bur. 910, MontrÉal, QC H3H 1P9 | 1978-04-27 |
| Wsp Canada Inc. | 11-1600 Rene-levesque West, Montreal, QC H3H 1P9 | |
| Find all corporations in postal code H3H 1P9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARCEL BOUCHER | 234 PAPINEAU, REPENTIGNY QC J6A 6Z2, Canada |
| PIERRE SHOIRY | 326 PORTLAND STREET, MONT-ROYAL QC H3R 1V5, Canada |
| MARC RIVARD | 724 PRINCESS LOUISE, ORLEANS ON K4A 3G4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3H 1P9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Genivar Consulting Group Inc. | 5355 Boul Des Gradins, Quebec, QC G2J 1C8 | |
| Genivar Groupe Conseil Inc. | 5355 Boulevard Des Gradins, Quebec, QC G2J 1C8 | 1999-12-15 |
| Ushkutum Genivar Construction Inc. | 94-a, Rue Monseigneur-blanche, Sept-iles, QC G4R 3G5 | 2006-05-18 |
| Groupe Conseil Genivar Inc. | 550 Sherbrooke O, Bur 520, Montreal, QC H3A 1B9 | 1993-01-27 |
| Genivar Gpm Inc. | 5858 Ch. De La Cote Des Neiges, 4e Etage, Montreal, QC H3S 1Z1 | 1984-12-24 |
| Genivar Construction Nord Inc. | 1135, Boul. Lebourgneuf, Quebec, QC G2K 0M5 | 2011-05-13 |
| Genivar Inc. | 1600 Boul.renГ©-lГ©vesque Ouest, 16th Floor, Montreal, QC H3H 1P9 | |
| Genivar Gp Inc. | 1600 Boul. Rene-lГ©vesque Ouest, 16th Floor, Montreal, QC H3H 1P9 | 2006-03-31 |
| Genivar Inc. | 1600 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, 16th Floor, Montreal, QC H3H 1P9 | |
| Ontario Street Dental Clinic Inc. | 3440 Rue Ontario Est, Montreal, QC H1W 1P9 | 1979-06-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on GENIVAR ONTARIO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.