7728115 CANADA INC. (Corporation# 7728115) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 16, 2010.
| Corporation ID | 7728115 |
| Business Number | 838742716 |
| Corporation Name | 7728115 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
114-220 Pine Avenue West Montreal QC H2W 1R9 |
| Incorporation Date | 2010-12-16 |
| Dissolution Date | 2017-10-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jonathan White | 114-220 Pine Avenue West, Montreal QC H2W 1R9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-05 | current | 114-220 Pine Avenue West, Montreal, QC H2W 1R9 |
| Address | 2010-12-16 | 2012-11-05 | 114-220 Pine Avenue West, Montreal, QC H2W 1R9 |
| Name | 2010-12-16 | current | 7728115 CANADA INC. |
| Status | 2017-10-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-05-19 | 2017-10-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-12-16 | 2017-05-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-10-16 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-12-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-07-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10871478 Canada Inc. | 220 Avenue Des Pins #122, Montreal, QC H2W 1R9 | 2018-07-04 |
| La Cuisine Mtl Inc. | 220 Avenue Des Pins O, Apt 4, Montreal, QC H2W 1R9 | 2018-05-16 |
| I Am Wild Inc. | 220 Des Pins Avenue West, Suite 210, MontrГ©al, QC H2W 1R9 | 2016-04-28 |
| Fullum & Holt Inc. | 220 Des Pins Ouest, 108, Montreal, QC H2W 1R9 | 2012-02-16 |
| 7 Dragons Inc. | 220 Avenue Des Pins Ouest, Apt 414, Montreal, QC H2W 1R9 | 2010-03-11 |
| 3986110 Canada Inc. | 220 Pine Avenue West, Suite 010, Montreal, QC H2W 1R9 | 2002-06-19 |
| 4006232 Canada Inc. | 220 Avenue Des Pins Ouest, Bureau 010, MontrÉal, QC H2W 1R9 | 2002-02-01 |
| Roberto Dutesco, Photographe Inc. | 220, Avenue Des Pins Ouest, Suite 210, MontrÉal, QC H2W 1R9 | 1987-12-15 |
| 4006313 Canada Inc. | 220 Avenue Des Pins Ouest, Bureau 010, MontrÉal, QC H2W 1R9 | 2002-02-01 |
| Jaanga Inc. | 220 Avenue Des Pins O, Bureau 14, MontrГ©al, QC H2W 1R9 | 2018-08-06 |
| Find all corporations in postal code H2W 1R9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jonathan White | 114-220 Pine Avenue West, Montreal QC H2W 1R9, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H2W 1R9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7728115 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.