7727984 CANADA INC. (Corporation# 7727984) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 16, 2010.
| Corporation ID | 7727984 |
| Business Number | 838744712 |
| Corporation Name | 7727984 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
216b Edwards Street Unit 1 Rockland ON K4K 1H9 |
| Incorporation Date | 2010-12-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael Lemieux | 216 B, rue Edwards, unite 1, Rockland ON K4K 1H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-10-15 | current | 216b Edwards Street, Unit 1, Rockland, ON K4K 1H9 |
| Address | 2019-10-08 | current | 216 C, Rue Edwards, Unite 4, Rockland, ON K4K 1H8 |
| Address | 2019-10-08 | 2020-10-15 | 216 C, Rue Edwards, Unite 4, Rockland, ON K4K 1H8 |
| Address | 2018-02-21 | 2019-10-08 | 5334, Boulevard Davis, St-hubert, QC J3Y 3H4 |
| Address | 2010-12-16 | 2018-02-21 | 66, Rue Des Attikameks, Gatineau, QC J9J 2W6 |
| Name | 2010-12-16 | current | 7727984 CANADA INC. |
| Status | 2013-07-10 | current | Active / Actif |
| Status | 2013-05-17 | 2013-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-12-16 | 2013-05-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-08 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 2010-12-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-02-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11015362 Canada Corp. | 160 Edwards Street, Clarence-rockland, ON K4K 1H9 | 2018-09-27 |
| Contenta Inc. | 160-d3 Edwards, Rockland, ON K4K 1H9 | 1995-10-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11715623 Canada Inc. | 347 Quartz Street, Clarence-rockland, ON K4K 0A2 | 2019-11-01 |
| 11654225 Canada Inc. | 484 Crystal Court, Clarence-rockland, ON K4K 0A2 | 2019-09-29 |
| 10776645 Canada Corp. | 309 Quartz Ave, Rockland, ON K4K 0A2 | 2018-05-15 |
| 8831378 Canada Inc. | 497 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2014-03-26 |
| 8424616 Canada Ltd. | 309, Quartz Ave, Rockland, ON K4K 0A2 | 2013-02-04 |
| Windstone Consulting Inc. | 473 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2009-01-16 |
| Hardcoded Web Solutions Inc. | 465 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2004-12-16 |
| Dknvision Holdings Inc. | 176 Jasper Crescent, Rockland, ON K4K 0A3 | 2020-08-11 |
| 11560484 Canada Inc. | 316 Quartz Street, Clarence-rockland, ON K4K 0A3 | 2019-08-08 |
| 10956694 Canada Inc. | 184 Jasper Crescent, Clarence-rockland, ON K4K 0A3 | 2018-08-22 |
| Find all corporations in postal code K4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael Lemieux | 216 B, rue Edwards, unite 1, Rockland ON K4K 1H7, Canada |
| City | Rockland |
| Post Code | K4K 1H9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7727984 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.