JFLR Corporation (Corporation# 7727836) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 15, 2010.
| Corporation ID | 7727836 |
| Business Number | 833840002 |
| Corporation Name | JFLR Corporation |
| Registered Office Address |
266 Briarmeadow Drive Kitchener ON N2A 4H5 |
| Incorporation Date | 2010-12-15 |
| Dissolution Date | 2015-10-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jose Felipe Lorenzo | 266 Briarmeadow Drive, Kitchener ON N2A 4H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-15 | current | 266 Briarmeadow Drive, Kitchener, ON N2A 4H5 |
| Name | 2010-12-15 | current | JFLR Corporation |
| Status | 2015-10-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-05-28 | 2015-10-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-12-16 | 2015-05-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-10-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-12-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Joseph Fabiano Health and Safety Inc. | 7 Tisdale Court, Kitchener, ON N2A 4H5 | 2010-09-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Palandoo Co. Ltd. | 1292 Old Zeller Dr, Kitchener, ON N2A 0A2 | 2015-07-29 |
| Horus Canada Incorporated | 1235 Old Zeller Drive, Kitchener, ON N2A 0A3 | 2020-08-26 |
| Leather Spa & Restoration Incorporated | 366 Zeller Drive, Kitchener, ON N2A 0A3 | 2020-02-11 |
| Babadzic Inc. | 8-12 Holborn Drive, Kitchener, ON N2A 0A4 | 2011-03-01 |
| Indeal Canada Inc. | 7-3 Sims Estate Place, Kitchener, ON N2A 0A5 | 2002-12-04 |
| 8684405 Canada Inc. | 7 - 3 Sims Estate Place, Kitchener, ON N2A 0A5 | |
| Indeal Canada Inc. | 7 - 3 Sims Estate Place, Kitchener, ON N2A 0A5 | |
| Fbl Engineering Inc. | 320 Beaumont Crescent, Kitchener, ON N2A 0A7 | 2016-03-01 |
| Sage Website Solutions Inc. | 235 Beaumont Crescent, Kitchener, ON N2A 0A8 | 2013-12-01 |
| 7876378 Canada Inc. | 268 Beaumont Cres., Kitchener, ON N2A 0A8 | 2011-05-30 |
| Find all corporations in postal code N2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jose Felipe Lorenzo | 266 Briarmeadow Drive, Kitchener ON N2A 4H5, Canada |
| City | Kitchener |
| Post Code | N2A 4H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Corporation D'affacturage Mbc | 770 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3A 1G1 | 1983-11-14 |
| Resurgence Institute Corporation | 220 Young Street, Winnipeg, MB R3C 1Y9 | 2005-08-03 |
| Ace/security Laminates Corporation | 200 Isabella, Suite 500, Ottawa, ON K1S 1V7 | 1998-09-28 |
| Td Mortgage Investment Corporation | 324 8th Avenue Sw, Suite 900, Calgary, AB T2P 2Z2 | |
| T3 Medcell Corporation | 50-14163 Du CurГ©-labelle Boul., Mirabel, QC J7J 1M3 | 2016-05-02 |
| Cyber Defence Qcd Corporation | 1505 Laperriere Ave, Ottawa, ON K1Z 7T1 | 2017-08-24 |
| Evalove Corporation | 5101 Buchan Street, Suite 220, Montreal, QC H4P 2R9 | 1997-07-03 |
| Corporation Livre 4 | 155 Commerce Valley Dr. East, Thornhill, ON L3T 7T2 | 1999-01-19 |
| Corporation Corniche Irlandaise | 110 Du Grand-tronc, Quebec, QC | 1990-03-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on JFLR Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.