SUPER WORLD INDUSTRIES LTD. (Corporation# 772780) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 1, 1978.
| Corporation ID | 772780 |
| Corporation Name | SUPER WORLD INDUSTRIES LTD. |
| Registered Office Address |
2 Laxton Avenue Suite 107 Toronto ON M6K 1L1 |
| Incorporation Date | 1978-12-01 |
| Dissolution Date | 1985-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| COJKO KUZMANOVICH | 2 LAXTON AVENUE SUITE 107, TORONTO ON M6K 1L1, Canada |
| TERRY CHO | 15 OHARA AVENUE APT. 101, TORONTO ON M6K 2P7, Canada |
| KOH SEE | 15 OHARA AVENUE APT. 101, TORONTO ON M6K 2P7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-12-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-11-30 | 1978-12-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-12-01 | current | 2 Laxton Avenue, Suite 107, Toronto, ON M6K 1L1 |
| Name | 1978-12-01 | current | SUPER WORLD INDUSTRIES LTD. |
| Status | 1985-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-03 | 1985-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-12-01 | 1983-06-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-08-31 | Dissolution | |
| 1978-12-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbj International Trading Corp. | 523-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2020-06-05 |
| Natalie Nguyen Designs Inc. | 325-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2019-05-02 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Justin Charles Studio Inc. | #1118 - 1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-10-28 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Moda Trading and Consulting Inc. | 1, Shaw Street, Suite 921, Toronto, ON M6K 0A1 | 2011-10-21 |
| Noble Power Group Inc. | 1, Shaw Street, Suite 402, Toronto, ON M6K 0A1 | 2010-07-08 |
| Thycaro Threads Inc. | 1, Shaw Street, #1401, Toronto, ON M6K 0A1 | 2009-07-10 |
| Ska.da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Graham French Photography Inc. | 1 Shaw Street, Unit 103, Toronto, ON M6K 0A1 | 1980-08-15 |
| Find all corporations in postal code M6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| COJKO KUZMANOVICH | 2 LAXTON AVENUE SUITE 107, TORONTO ON M6K 1L1, Canada |
| TERRY CHO | 15 OHARA AVENUE APT. 101, TORONTO ON M6K 2P7, Canada |
| KOH SEE | 15 OHARA AVENUE APT. 101, TORONTO ON M6K 2P7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M6K1L1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Super Spring World Enterprises Inc. | 189 Rue Pierre Debain, Gatineau, QC J9J 0A9 | 2015-11-11 |
| Armstrong World Industries Canada Ltd. | 40 King Street West, Suite 2100, Scotia Plaza, Toronto, ON M5H 3C2 | |
| Les Industries Mondiales Armstrong Canada Ltee | Scotia Plaza, Suite 2100, 40 King Street West, Toronto, ON M5H 3C2 | |
| Les Industries Mondiales Armstrong Canada Ltee | 6911 Decarie Boulevard, Montreal, QC H3W 3E5 | 1910-11-03 |
| Les Industries Mondiales Armstrong Canada Ltee | 6911 Decarie Boulevard, Montreal, QC H3W 3E5 | |
| World To World Trading Inc. | 4090 Boulevard Industriel, Laval, QC H7L 6V3 | 1997-09-12 |
| Super P Foods Inc. | 1300 Rue Ste-marguerite, Bureau 201, Trois-rivieres, QC G8Z 1V7 | 1993-07-05 |
| Super-fit Knitting Mills Inc. | 1191 Bathurst Street, Toronto, ON M5R 3H4 | 1998-10-02 |
| M.j. Super Bridges Ltd. | 5508 Rue Bourbonniere, Montreal, QC | 1972-12-05 |
| Super-meche Inc. | 598 Bladen, Chomedey, Laval, QC H7W 4S1 | 1989-04-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on SUPER WORLD INDUSTRIES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.